Jak mówić i jak słuchać? O sztuce komunikacji prof. Jerzy Bralczyk, wykładowca WSIiZ, opowiadał na spotkaniach otwartych dla młodzieży, seniorów oraz nauczycieli. Wszystkie spotkania były bezpłatne i odbyły się w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Mówienie nie zawsze musi mieć jakiś konkretny cel, ale zawsze powoduje, że jesteśmy z innymi ludźmi – mówił prof. Jerzy Bralczyk na spotkaniu z uczniami szkół średnich. Wyjaśniał też różnicę między mówieniem do kogoś oraz mówieniem komuś oraz zwracał uwagę, że często rozmowa z drugą osobą pozwala mówiącemu lepiej zrozumieć własne intencje i poglądy.

Profesor przyznał także, że choć ma za sobą olbrzymie doświadczenie w wystąpieniach publicznych, to nadal przed każdym odczuwa tremę. Podkreślił, że trema wynika z szacunku dla słuchacza i przedstawił kilka sposobów na oswojenie jej.

Spotkanie odbyło się 14 marca br., na widowni zasiedli uczniowie z sześciu szkół z Rzeszowa i okolic. Były to: Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

Fot. Mariusz Guzek, Ryszard Nowak, Adam Janusz.

Tego samego dnia Profesor Bralczyk spotkał się na osobnym wykładzie ze słuchaczami Akademii 50+.  Mówiono m.in. o tym , jak pacjent powinien precyzyjnie opowiadać o swoich problemach zdrowotnych oraz jak komunikować lekarzowi, gdy jego diagnozy nie zrozumiał. Rozmowę pt. „Co w sercu, to na języku, czyli jak rozmawiać z lekarzami w XXI wieku” poprowadziła dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.

15 marca w murach uczelni gościliśmy także nauczycieli podkarpackich szkół – wzięli oni udział w konsultacjach dotyczących komunikacji z młodzieżą i rodzicami uczniów. Słuchacze  mogli zadawać nurtujące ich pytania  o poprawność językową oraz nowe zjawiska we współczesnej polszczyźnie. W spotkaniu wzięło udział  ponad 100 nauczycieli szkół średnich z Rzeszowa, Przeworska, Łańcuta, Markowej, Żołyni, Trzciany, Tarnobrzega, Sędziszowa Małopolskiego, Kolbuszowej, Jarosławia i Leżajska. Prof. Jerzy Bralczyk zaznaczył, że sam pracuje jako nauczyciel i wykładowca już ponad pół wieku, a nauczycielami byli zarówno jego rodzice i dziadkowie – stąd jako dziecko długo myślał, że wszyscy dorośli są nauczycielami.

Przed nami jeszcze jedno ważne wydarzenie z udziałem Profesora Bralczyka. Już 11 kwietnia organizujemy wykład otwarty dla mieszkańców regionu. Udział będzie bezpłatny, po dokonaniu zapisu drogą elektroniczną. O szczegółach będziemy informować wkrótce na naszej stronie.

Prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, który od roku akademickiego 2023/2024 jest wykładowcą WSIiZ, prowadzi w naszej Uczelni zajęcia dla studentów studiów I stopnia na kierunkach Filologia angielska i Komunikacja cyfrowa. Profesor ma zajęcia także w  Seminarium doktoranckim z nauk o komunikacji społecznej i mediach oraz w Publicznym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.