Wspólna promocja Rzeszowa i rzeszowskich firm, uczestnictwo w największych międzynarodowych targach, wystawach i sympozjach, wspólne projekty i mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi – to główne założenie Rady Gospodarczej, która powstała z inicjatywy Prezydenta Rzeszowa.

Naszym głównym celem będzie współpraca samorządu miasta z biznesem. Chcielibyśmy połączyć nasze siły, aby promować Rzeszów, pokazywać to co mamy najlepsze i zachęcać biznes, aby to właśnie w Rzeszowie lokowali swoje inwestycje. Chcemy  również przedstawiać światu to, co Państwo już produkujecie i czym możecie się pochwalić. Już dzisiaj w radzie jest ponad 80 firm reprezentujących wiele branż. Myślę, że jest to pierwszy krok do stworzenia nowej jakości naszej współpracy – mówił podczas pierwszego spotkania w dniu 21 kwietnia 2022 roku Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Wsparcia merytorycznego radzie zgodzili się udzielać prof. Tadeusz Pomianek, Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej, którzy są także Honorowymi Obywatelami Miasta Rzeszowa.

Przede wszystkim Rzeszów powinien podjąć się realizacji jednego z kluczowych projektów, tj. kształcenia innowacyjnych kadr. Chodzi o rozwój umiejętności matematycznych, logicznych, analitycznych i kreatywności. Obecny system edukacji nie jest do tego przygotowany. Tymczasem świat zna takie rozwiązania i trzeba umiejętnie z nich skorzystać. Przy czym nie wystarczy tylko wykształcić, czy też ściągnąć do Rzeszowa wysoko wykwalifikowane kadry ÷ trzeba je również umieć zatrzymać. Do tego potrzebna jest atrakcyjna oferta kulturalna i rekreacyjna, a więc konieczne są stosowne inwestycje. – mówił podczas inauguracyjnego wystąpienia prof. Tadeusz Pomianek.

Prezydent WSIiZ zwrócił także uwagę, że nowymi globalnymi wyzwaniami są przede wszystkim barbarzyńska wojna Rosji przeciw Ukrainie i narastający kryzys klimatyczny: Konieczne jest stopniowe odchodzenie od żywności przemysłowej. Od prawie 2 lat pracujemy nad przygotowaniem koniecznych rozwiązań. Mam przekonanie, że wygrana wojna Ukrainy z Rosją otworzy nowe możliwości. Wspólne zasoby rolne Ukrainy i Polski to szansa na uruchomienie na dużą skalę produkcji żywności w zgodzie ze środowiskiem. Możemy razem wyżywić nie tylko Europę.

Reformy samorządowe jako podwaliny pod budowę społeczeństwa obywatelskiego, wzrost udziału małych i średnich firm w PKB Ukrainy oraz szkolenie kadr dla gospodarki rynkowej i społeczeństwa obywatelskiego – tak definiowane aspekty pomocy Ukrainie, powinny – zdaniem Profesora – znaleźć się w nowej strategii dla aglomeracji rzeszowskiej. Zaznaczył, że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania deklaruje pomoc w przygotowaniu takiej strategii. W swoim wystąpieniu Prezydent WSIiZ zwrócił również uwagę na znikomy udział Polonii w lokalnej gospodarce: W realizacji planów rozwojowych powinna zdecydowanie bardziej aktywnie uczestniczyć Polonia, która na Podkarpaciu ma liczne korzenie. W USA Polonia jest czwartą nacją co do zasobności, a w Polsce w przedsięwzięciach gospodarczych jej udział jest śladowy.

Przeczytaj wybrane fragmenty wystąpienia prof. Tadeusza Pomianka.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ponad 60 największych firm z Rzeszowa i okolic. Krystyna Stachowska, zastępca Prezydenta Rzeszowa dziękowała im za zaangażowanie i pomoc dla Ukraińców. – Dziękuję za olbrzymie wsparcie jaki udzieliliście uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy. Bez tego wsparcia nasza pomoc byłaby niewystarczająca.  – mówiła Stachowska.

Kolegium Rady Gospodarczej przy prezydencie Rzeszowa tworzą:
– Jan Kalisz (Fibrain) – przewodniczący Rady
– Marek Ryczko (Borg Warner)
– Dawid Cycoń (ML System)
– Agata Blok (Vissavi)
– Marta Półtorak (Marma Polskie Filie)
– Janusz Błażej (ZETO Rzeszów)