Graficzne opowieści artystów z całego świata złożyły się na wystawę „Ikony Wolności”, której otwarcie odbyło się 20 sierpnia br. w „Galerii na Piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży. Plakat dr hab. Patrycji Longawy, prof. WSIiZ, zdobył wyróżnienie honorowe. Na wystawie znalazła się także praca Dominika Kamińskiego, studenta WSIiZ.

Na ogłoszony przez Powiatowy Instytut Kultury I Międzynarodowy Konkurs Plakatu „Ikony Wolności” Iłża 2024 wpłynęło prawie 100 prac 51 artystów z całego świata. Jury, pod przewodnictwem prof. Lecha Majewskiego, który stworzył Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, zakwalifikowało do wystawy ponad 30 plakatów twórców z Polski, Niemiec, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Czech, Ekwadoru, Meksyku, Rumunii, Tajwanu, Białorusi.

Wyróżnienie honorowe otrzymał plakat dr hab. Patrycji Longawy, prof. WSIiZ.

Plakat pt. „Gen. Elżbieta Zawacka” przedstawia sylwetkę kobiety pedagoga, historyka i żołnierza. Elżbieta Zawadzka jedną z dwóch kobiet, które otrzymały tytuł generała, była żołnierzem Armii Krajowej oraz jedyną kobietą w szeregach cichociemnych. Była spadochroniarzem AK oraz żołnierzem Komendy Głównej ZWZ–AK. Walczyła o wolność naszego kraju, podejmując się wielu trudnych i znaczących zadań. W 1951 r. została skazana przez Urząd Bezpieczeństwa na 10 lat więzienia, a w 1955 r. wyszła na wolność. Po tych wydarzeniach wróciła do nauczania. W 1965 r. zrobiła doktorat a w 1973 r. habilitacje. Była profesorem nauk humanistycznych. Pracowała na Uniwersytecie Gdańskim, a do 1978 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Całe swoje życie poświęciła na gromadzenie i archiwizowaniem materiałów historycznych na temat kobiet żołnierzy i agentów, bo jak sama twierdziła, były one często niedoceniane – tak sylwetkę bohaterki swojego plakatu opisuje dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ.

W symbolice plakatu skupiłam się na tym, że Pani Generał zajmowała się upamiętnieniem historii polskich kobiet na froncie II wojny światowej. Celem jej życia było również gromadzenie materiałów na temat konspiracji pomorskiej. Dlatego w dłoni kobiety znalazły się 3 małe książki, nawiązujące do tego, iż spisywała ona historię naszego kraju – dodaje autorka.

Wśród wybranych na wystawę prac znalazł się także plakat Dominika Kamińskiego, studenta kierunku Projektowanie graficzne WSIiZ.

Plakat „Gniazdo” przedstawia białego gołębia symbolizującego pokój. Wyłania się on z wojskowego hełmu, nawiązując do tego, że najbardziej pragniemy wolności w trakcie wojny. Inspiracją do jego powstania nie była jedna konkretna osoba, a raczej idee przyświecające wielu jednostką. Plakat jest hołdem dla wszystkich osób sprzeciwiających się zniewoleniu i walczących o wolność. Projekt ma skłaniać do refleksji i podkreślić wartość niepodległości, którą wywalczyli dla nas nasi przodkowie – tak o swojej pracy mówi Dominik Kamiński.