26 i 27 maja 2009 roku w siedzibie Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się niezwykła akcja charytatywna. Dochód przeznaczony zostanie na budowę szkoły dla tybetańskich dzieci.

Akcję zorganizował Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ we współpracy z Fundacją „Edukacja dla Pokoju”. Aby pomóc w budowie szkoły wystarczyło 26 i 27 maja 2009 roku pojawić się między 9:00 a 13:00 w Holu Głównym WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie i wziąć udział w licytacji przedmiotów z Tybetu. Można je obejrzeć w galerii obok. Podczas akcji można było zobaczyć filmy dotyczące miejsca budowy szkoły, Tybetu i buddyzmu. Można też było posłuchać tybetańskiej i chińskiej muzyki. – Każdy uczestnik zbiórki otrzymał niewielki upominek, naklejkę z hasłem przewodnim akcji: "Edukacja dla Pokoju" – informuje Michał Futyra z Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ. Jednak nie upominek jest motywem, dla którego warto było wziąć udział w akcji, a chęć pomocy w realizacji marzeń tybetańskich dzieci.

„Mieszkańcy Płaskowyżu Tybetańskiego (średnia wysokość 4200 m. n.p.m.) prowadzą pasterski, wędrowny tryb życia. Podążają za stadami jaków i owiec w poszukiwaniu terenów zdatnych do wykarmienia zwierząt. Przez większą część roku zamieszkują w namiotach, a ich stałe siedziby są nędzne, pozbawione elementarnych zdobyczy cywilizacyjnych. Brak oświaty przekreśla szanse na zmianę, na poprawę życia Tybetańczyków. Trudność leży nie tylko w braku szkół, ale także wiąże się z tym, że dzieci wędrują ze swoimi tybetańskimi rodzicami i pomagają im w pasterstwie. Nie mogą więc opuścić rodzinnej wioski, by udać się do szkoły w odległym chińskim mieście. Aby je kształcić, trzeba umożliwić im zamieszkanie w miejscu nauki…"

Dzięki hojności darczyńców, udało się zebrać 3106,50zł.