Od 1 września do 15 października można wysyłać zgłoszenia do Konkursu imienia redaktora Janusza Majki na Podcast Roku. Najlepszych twórców wyłoni Jury konkursu z dr. Łukaszem Błądem w składzie. Zwycięzców poznamy na gali finałowej w Rzeszowie pod koniec listopada.

Podcast Roku to pierwszy taki ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, współpracującego z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Nagroda dla debiutantów będzie mieć charakter nie tylko pieniężny, ale będzie również pakietem profesjonalnego wsparcia budowy i rozwoju podcastów w aspekcie dziennikarskim, marketingowym, technicznym. Przewidziano również przyznanie nagrody dla najlepszego podcastu stworzonego przez uczniów szkół średnich oraz wyróżnienia dla marek zlecających podcasty i wspierających ten gatunek. Informacje o puli nagród zostaną ogłoszone 30 września 2021 roku w Światowy Dzień Podcastów.

Prace biorące udział w Konkursie oceniane będą ze względu na ich oryginalność, innowacyjność, wkład w rozwój rynku podcastów w Polsce oraz ponadprzeciętną jakość wykonania. Chcemy wybrać najlepsze podcasty, jednocześnie wesprzeć finansowo i merytorycznie dobrze zapowiadających się debiutantów – mówi Tomasz Majka, syn radiowca, jeden z inicjatorów Konkursu.

W składzie konkursowego Jury znaleźli się doświadczeni dziennikarze, uznani twórcy, infuencerzy, producenci i badacze rynku podcastów w Polsce:

• Marcin Myszka – autor najpopularniejszego podcastu w 2020 roku “Kryminatorium”,
  • Marcin Łukawski – dziennikarz Radia 357 oraz wykładowca Collegium Civitas,
  • Karolina Hytrek-Prosiecka – była dziennikarka TVN, ekspert ds. zarządzania informacją,
  • Marcin Skonieczny – prezes Patronite.pl i partner zarządzający Dige, agencji interaktywnej / internet software house’u,
  • Szymon Jadczak – dziennikarz WP.pl oraz członek Instytutu Zamenhoffa,
  • Natalia Borawska – dyrektor kreatywna i scenarzystka,
  • Dionisios Sturis – reporter i pisarz,
  • Michał Dobrzański – pomysłodawca cyklicznego raportu Słuchacz podcastów w Polsce, realizowanego przez Tandem Media,
  • Karol Stryja – influencer, właściciel studia podcastowego The Podcast Makers,
  • Justyna Dżbik-Kluge – dziennikarka radiowo-telewizyjna, przez wiele lat związana z Telewizją Polską i Polskim Radiem, a w ostatnich latach z Radiem Zet i Radiem Kolor,
  • Bożena Targosz – prezenterka, lektorka i trenerka medialna,
  • Katarzyna Błaszczyk – reportażystka radiowa i współzałożycielka inicjatywy Torba Reportera i Podcastera,
  • dr Łukasz Błąd – dziennikarz radiowy oraz wykładowca Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ.

Patronat honorowy nad konkursem objęła m.in. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Więcej informacji o konkursie dostępnych jest TUTAJ.