W semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023 studia we WSIiZ będą się odbywać w trybie hybrydowym: wykłady i konwersatoria (czyli zajęcia realizowane w większych grupach) będą realizowane w trybie zdalnym, natomiast pozostałe zajęcia dydaktyczne będą realizowane tradycyjnie na terenie Uczelni. Wszystkie zaliczenia i egzaminy będą miały formę stacjonarną.
Jak zaznacza Rektor WSIiZ, dr hab. Andrzej Rozmus, decyzja o hybrydowym trybie kształcenia w zbliżającym się roku akademickim wynika z doświadczeń zebranych w czasie trwania pandemii Covid-19: Pandemia przyśpieszyła wprowadzanie i upowszechnianie wielu rozwiązań, które wcześniej wydawały się bardzo odległe, m.in. realizację kształcenia czy obowiązków zawodowych w trybie zdalnym. Trudno przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się epidemia COVID-19 w Polsce i na świecie, ale już widać, że rozwiązania związane z kształceniem czy pracą zdalną są bardzo wygodne, dobrze oceniane i wchodzą na stałe do naszego życia.
Po analizach jakościowych aspektów kształcenia zdalnego oraz po konsultacjach i zgodnie z rekomendacjami Studentów, Władze Uczelni podjęły decyzję, że rok akademicki 2022/2023 rozpocznie się w sprawdzonym już trybie kształcenia mieszanego (hybrydowego). W semestrze zimowym wykłady i konwersatoria (czyli zajęcia realizowane w większych grupach) będą realizowane w trybie zdalnym, natomiast pozostałe zajęcia dydaktyczne będą realizowane tradycyjnie na terenie Uczelni.
Od tej zasady będzie kilka wyjątków wynikających z uwarunkowań logistycznych bądź programowych, dotyczą one studentów ścieżek anglojęzycznych oraz kierunków Pielęgniarstwo oraz Fizjoterapia (ze względu na odrębne przepisy ograniczające zakres kształcenia zdalnego tylko wybrane wykłady będą realizowane zdalnie).
Co istotne, wszystkie zaliczenia i egzaminy będą odbywać się stacjonarnie.
Zajęcia zdalne będą odbywały się w czasie rzeczywistym (w trybie synchronicznym zapewniającym bezpośredni kontakt studentów z wykładowcą) z wykorzystaniem narzędzia Cisco Webex Meetings. Zajęcia będą nagrywane, a następnie udostępniane Studentom danej grupy (tak jak do tej pory będzie je można obejrzeć po zalogowaniu do uczelnianej platformy). Rozwiązanie to jest ogromnie doceniane przez Studentów, bo umożliwia skorzystanie z zajęć mimo ewentualnej nieobecności oraz lepsze przygotowanie się do egzaminów i zaliczeń.