Kielnarowa Review to nowe czasopismo ukazujące się w formie Open Access przedstawiające nowe ważne wyniki z dziedziny fizyki, matematyki i filozofii. Szczególny nacisk jest położony na mechanikę kwantową, teorię kategorii, teorię grawitacji i kosmologię z uwzględnieniem ich ewentualnych rozszerzeń. Kielnarowa Review powstało z inicjatywy prof. Michała Hellera podczas Seminarium Matematycznego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) we wrześniu 2023 r.

Pierwotnie Kielnarowa Review miało być platformą prezentującą twórczość uczestników Seminariów Matematycznych w Kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Obecnie jest otwarte również na prezentację wysokiej jakości wyników szerokiego grona badaczy i specjalistów, zwłaszcza takich wyników, które mają wyraźny wydźwięk filozoficzny. Zapraszamy do zapoznania  się z informacjami zamieszczonymi na stronie czasopisma gdzie znajdziecie Państwo pierwszy numer Kielnarowa Review.

Okładka Kielnarowa review

Do lektury pierwszego numeru czasopisma zaprasza prof. Jerzy Król, redaktor Kielnarowa Review:

W numerze 1 Kielnarowa Review można znaleźć interesujące rozważania o naturze cząstek elementarnych w fizyce i konfrontacji tejże z pojęciem elementarności w logice czy matematyce – “What is a Particle?” (Michał Eckstein).

Dwie prace dotyczą analiz i poznania konstrukcji matematycznych w przestrzeniach, których punktami są funktory kategoryjne czy funkcje, raczej niż punkty geometryczne. Artykuł “Invitation to Functorial Spaces” (Wiesław Sasin, Michał Heller) stanowi zachętę do podjęcia wysiłku zgłębiania takich przestrzeni. Nowe wzbogacone przestrzenie mogą posiadać nieprzemienne algebry uogólnionych funkcji różniczkowalnych. Czytelnik znajdzie tutaj dyskusję równań Einsteina w języku wzbogaconych struktur różniczkowych oraz zobaczy jak struktury grassmanowskie (superprzestrzenie) są obecne w takich różniczkowaniach w naturalny sposób.

Artykuł “Functorial Lie Groups” (Ewa Falkiewicz, Wiesław Sasin) stanowi wykład konstrukcji grup Liego w przestrzeniach z punktami wzbogaconymi przestrzeniami parametrów. Tego typu konstrukcje dają alternatywny sposób budowania narzędzi matematycznych, które w tradycyjnej formie są od wielu lat obecne w teoriach fizyki, np. w teoriach cząstek elementarnych czy w Ogólnej Teorii Grawitacji Einsteina (OTW).

Praca “Accelerated Expansion of the Universe in Terms of Differential Spaces” (Jacek Gruszczak) jest interesującą próbą przedstawienia ewolucji Wszechświata gdzie proponowany model dopuszcza funktorialnie wzbogacone pojęcie różniczkowalności (D-przestrzenie). Okazuje się, że pewne osobliwości OTW 'mieszczą się’ tutaj we wzbogaconej strukturze różniczkowej i ograniczenia na wartości pewnych parametrów kosmologicznych wynikają z tej struktury.

Praca “Negation of the Tsirelson’s Conjecture and Genericity in Quantum Mechanics” (Jerzy Król, Torsten Asselmeyer-Maluga) pokazuje nowy dowód niedawno rozstrzygniętej hipotezy Tsirelsona.  Metoda czerpie z teorii modeli dla teorii zbiorów ZFC (modele Boolowskie) i pokazuje, że nowy rodzaj mocnej losowości charakteryzuje mechanikę kwantową. Losowość ta stanowi górne ograniczenie dla przyszłych komputerów kwantowych (podobnie jak pełna losowość dla dzisiejszych komputerów klasycznych).

Artykuł “Mathematical Thinking for Sustainable Development” (Małgorzata Gosek) realizuje zamysł  założycieli KR aby w każdym numerze znajdował się jeden artykuł poświęcony szeroko pojętej ekologii, zmianom klimatycznym, zrównoważonemu rozwojowi, zdrowemu odżywianiu się. W artykule Autorka pokazuje w przekonujący i ciekawy sposób jak systemowe i matematyczne myślenie pozwala wesprzeć ludzi w walce z kryzysem związanym ze zmianami klimatycznymi.