Jak rozpoznać u siebie cechy zaburzeń lękowych, nerwicy lękowej, lęku panicznego czy innych zaburzeń nerwicowych? Jakich metod użyć, aby skutecznie leczyć nerwicę, i na jakie objawy zwrócić uwagę, żeby jak najszybciej zgłosić się do specjalisty? Te i inne kwestie poruszyła lek. Marzena Trąd podczas wykładu pt. „Nerwicę lękową da się leczyć”.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” brzmi: „Wyzwania cywilizacyjne”. Jak zauważyła w czasie wykładu lek. Marzena Trąd, nerwicę lękową można i trzeba leczyć. Jest to zaburzenie, które w znaczny sposób ogranicza nasze funkcjonowanie, zarówno społeczne jak i zawodowe, obniża naszą jakość życia. Można skutecznie z tym problemem walczyć – mówi lek. Marzena Trąd. Prelegentka wyjaśniła również, czym jest lęk: Lęk jest to emocja, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Większość osób odczuwa lęk myśląc o przyszłości, o stanie swojego zdrowia, myśląc o tym czy są wydolne finansowo. Lęk jako emocja łączy się z objawami somatycznymi -jest to np. wzmożone napięcie mięśniowe, wzmożona czujność, ostrożne zachowania. Lek. Marzena Trąd podkreśliła również, że zaburzenia lękowe to coś więcej niż chwilowe i przejściowe uczucie niepokoju lub strachu, które zna każdy z nas. Ludzie, którzy cierpią na tego rodzaju zaburzenia, nie mogą się pozbyć uczucia napięcia, niepokoju. Uczucie nie mija, a z czasem nasila się i osiąga takie natężenie, że nie pozwala funkcjonować.
W drugiej części wykładu Prelegentka mówiła o tym, jak leczyć zaburzenia lękowe. Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy tryb życia, zmienić swój dotychczasowy styl życia. Dobrze zebrany wywiad z pacjentem każe nam przyjrzeć się jego modelowi życia – jak często pije alkohol, jak mocny jest ten alkohol, czy zażywa inne środki, czy pali papierosy, czy zdrowo się odżywia, czy pozwala swojemu mózgowi się dotlenić. Ludzie często nie przywiązują uwagi do tego, jak bardzo tryb naszego życia i nasza praca ma wpływ na kondycję mózgu, który powinien się wyspać. Sen jest niezwykle ważny – tłumaczy lek. Marzena Trąd. Jak dodała Prelegentka również farmakologia jest bardzo skuteczną i bardzo bezpieczną metodą leczenia zaburzeń nerwicowych. Nowa era nowych leków powoduje, że możemy się uczyć, prowadzić samochody, pojazdy mechaniczne, nie tyjemy, nie jesteśmy senni. Ogólnie dobrze funkcjonujemy – mówi lek. Marzena Trąd.
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wykładu:
Wykład dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.