Naukowcy z całego świata oraz przedstawiciele różnych firm kosmetycznych wzięli udział I Międzynarodowej Konferencji „Natural Cosmetics International Meeting”. Konferencja odbyła się w dniach od 22 do 24 września 2021 roku w kampusie WSIiZ w Kielnarowej.

Podczas konferencji wygłoszono w sumie 16 wykładów plenarnych (w tym 11 przez prelegentów zagranicznych) oraz 5 krótkich wykładów. Uczestnicy konferencji zaprezentowali również prawie 40 posterów naukowych. W trakcie konferencji poruszono m.in. tematykę dotyczącą: technik otrzymywania substancji czynnych z surowców naturalnych, metod oceny skuteczności i bezpieczeństwa naturalnych składników, czy kwestii prawnych regulujących np. kwestie deklaracji marketingowych, jakie można znaleźć na opakowaniach kosmetyków naturalnych. Uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w unikalnych warsztatach dotyczących m. in. pracy z modelami 3D ludzkich tkanek (warsztaty organizowane przez firmę MatTek) oraz podstaw recepturowania kosmetyków naturalnych (warsztaty organizowane przez pracowników Katedry Kosmetologii WSIiZ) – mówi dr Katarzyna Gaweł-Bęben, Dyrektor Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek Kolegium Medycznego WSIiZ.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele wiodących jednostek naukowych w Polsce, m. in. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie czy Śląskiej Akademii Medycznej oraz na świecie: Uniwersytetu w Graz, Narodowego Uniwersytetu im. Kapodistriasa w Atenach, Uniwersytetu Ghazi w Ankarze, Uniwersytetu w Innsbrucku, czy Uniwersytetu w Ternopolu.

W konferencji udział wzięli też przedstawiciele firm zajmujących się pozyskiwaniem, analizą i produkcją naturalnych surowców kosmetycznych i gotowych kosmetyków: zagranicznych – PharmaGnose (Grecja), Austrian Drug Screening Institute (Austria), TTD International (Australia), Ponte Limited (Hong Kong), MatTek (USA/Słowacja) oraz krajowych: Inglot, IOSSI Cosmetics, Colfarm, BIOMED Kraków, IUNG w Puławach, Sygnis, BIOEFFECT R&D Labs oraz Jagiellońskie Centrum Innowacji. Gościem konferencji, a zarazem jednym z prelegentów był również Dyrektor organizacji NaTrue, certyfikującej kosmetyki naturalne, dr Mark Smith.

Konferencja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno przez uczestników, jak i krajowe środowisko naukowe – organizatorzy otrzymali list wspierający ideę organizacji konferencji od Prof. Dagmary Mirowskiej-Guzel, Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii Polskiej Akademii Nauk. Kolejna edycja konferencji planowana jest na wrzesień 2023 – informuje dr Gaweł-Bęben.

Konferencja „Natural Cosmetics International Meeting” powstała z inicjatywy naukowców zatrudnionych w Katedrze Kosmetologii WSIiZ: Kierownika Katedry prof. dr hab. Kazimierza Głowniaka oraz dr Katarzyny Gaweł-Bęben i dr Beaty Antosiewicz-Klimczak. Konferencja była dofinansowana ze środków programu „Doskonała Nauka” Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć TUTAJ

Relację z konferencji można obejrzeć TUTAJ.