Czy przed globalizacją można uciec? Jakie są krajobrazy Zakarpacia? Wystawa fotografii „Na wschód od Edenu” absolwenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania Marcina Walko będzie częścią Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.

Wystawa „Na wschód od Edenu” to odpowiedź na poszukiwania rzeczywistości z dala od kultury niepokoju, gdzie wartości moralne opierają się na wzajemnych rozmowach, poszukiwaniach prawdy i rozwiązywaniu problemów codzienności. Tytuł nawiązuje do dzieła wybitnego noblisty, który powieścią o takim samym tytule opisywał symbolikę walki dobra ze złem. Eden ma być w tym przypadku kulturą Zachodu, utożsamianą z globalizacją, materializmem, nierozłączną koniecznością dostępu do internetu, przy czym na wschód od krajów rozwiniętych za nadrzędne wartości bierze się rodzinę i wszystkie te cechy które zostały wyparte przez nowe elementy kultury.

Autorem wystawy jest Marcin Walko – absolwent Dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania – Bałkany. W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą dekadę twórczości fotograficznej.
W poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl „Europa w ciszy”, który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy. Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty „Inspiracją” magazynu „Szeroki Kadr”. W roku 2018 jako jedyny Polak dokumentował marsz ku pamięci ofiar masakry w Srebrenicy w Bośni i Hercegowinie. Nagrodzony za reportaż „Parcela M11”. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki.

Wystawę pt. „Na wschód od Edenu” będzie można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9), w terminach:
25.06., godz. 9:00-17:00
26.06., godz. 9:00-17:00
– prelekcja Marcina Walko  (I grupa: godz. 10:00, II grupa: godz. 14:00)
– wernisaż godz. 13:00
27.06., godz. 11:00-17:00

Więcej informacji o tegorocznych wydarzeniach towarzyszących Europejskiemu Stadionowi Kultury znajduje się TUTAJ.

Na wschód od Edenu