W WSIiZ ruszył cykl wykładów znakomitych ekonomistów pod wspólnym tytułem "Zrozumieć świat". Jako pierwszy wystąpił dr Bohdan Wyżnikiewicz z wykładem „Fakty i mity nierówności dochodowych w kapitalistycznych gospodarkach rynkowych”.

– Wiemy w jak dynamicznym świecie żyjemy i że człowiek ma coraz większe kłopoty, żeby ten świat zrozumieć – powiedział na początku spotkania prof. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie . Zaznaczył, że cykl wykładów ekonomicznych, zainaugurowany dziś na WSIiZ ma pomóc studentom w zrozumieniu otaczającej ich rzeczywistości, tak by potrafili sprawnie się w niej odnaleźć.

Obalanie mitów
Tematem wykładu dr. Wyżnikiewicza były „Fakty i mity nierówności dochodowych w kapitalistycznych gospodarkach rynkowych”. W jego trakcie ekonomista po kolei obalał fałszywe przekonania dotyczące zróżnicowania dochodów w Polsce. Przedstawił i wytłumaczył jak rozkładają się dochody osobiste ludności i skąd biorą się różnice.

Dr Wyżnikiewicz podkreślił, że wbrew powszechnie istniejącej opinii, w Polsce wcale nie ma dużego zróżnicowania dochodów. Podczas wykładu można się było również dowiedzieć, że emeryci nie są wcale najbiedniejszą grupą ludności w Polsce i nie prawdą jest, iż mało kto zarabia średnią krajową.

Wykształcenie kluczem do sukcesu
– Powyżej średniej krajowej zarabiają tylko osoby z wyższym wykształceniem – zaznaczył dr Wyżnikiewicz. Jest ono najistotniejszym czynnikiem zróżnicowania wynagrodzeń. Według danych przedstawionych przez ekonomistę „w październiku 2012 r. wśród ponad 8 mln zatrudnionych w firmach o ponad 9 pracownikach, osoby z wykształceniem co najmniej magisterskim zarabiały 141,6% średniej krajowej, osoby z wykształceniem licencjata 118,4% średniej, a cała reszta poniżej średniej”.

Jedna z części wykładu była poświęcona biegunom bogactwa i ubóstwa w Polsce. Dr Wyżnikiewicz poruszył także kwestię tego czy w kapitalizmie bogaci się bogacą a biedni biednieją. Przedstawił również konsekwencje podnoszenia wynagrodzenia minimalnego.

Ponadto, ekonomista zaprezentował swoją autorską definicję klasy średniej. Według jego szacunków w Polsce należy do niej ok. 3 mln osób, z czego 1,35 mln to osoby osiągające dochody, a reszta to członkowie ich rodzin.

Interaktywność wykładu
Uczestników spotkania zainteresował m.in. problem polskiego systemu podatkowego. Zdaniem dr. Wyżnikiewicza należy maksymalnie go uprościć. Jeśli natomiast chodzi o nakładanie specjalnych podatków na najbogatszych Polaków, to wyjaśnił on dlaczego nie jest to receptą na poprawę sytuacji budżetowej.

Chętnych na zadanie pytań dr. Wyżnikiewiczowi i skorzystanie z jego fachowej wiedzy nie brakowało. Na sali obecnych było blisko 200 osób.

Przed wykładem gość zwiedził WSIiZ. – Jestem pod dużym wrażeniem tutejszej szkoły. – powiedział. – Czytałem o niej w internecie, ale kiedy ją zobaczyłem, to przerosło to moje oczekiwania – dodał.

Cykl „Zrozumieć świat”
W ramach cyklu wykładów ekonomicznych "Zrozumieć świat" planowane są także spotkania z prof. Witoldem Kwaśnickim, prof. Andrzejem Kondratowiczem, Jackiem Szymanderskim i oczywiście prof. Janem Winieckim.

Dr Bohdan Wyżnikiewicz jest wiceprzewodniczącym Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, wiceprezesem Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jest ekspertem w następujących dziedzinach: ekonomia stosowana, makroekonomia, badania rynku, analiza konkurencyjności.

Zobacz filmowy zapis wykładu
Zobacz zdjęcia z wydarzenia