13 krajów, 19 wykładowców, 100 uczestników z całego świata weźmie udział w drugiej edycji wystawy pt. „Perceptions II – Plants”. Międzynarodowa wystawa poświęcona roślinności potrwa od 9 maja do 25 maja tego roku.

Pomysłodawcą i głównym kuratorem wystawy pt. „Perceptions II – Plants” jest dr Patrycja Longawa, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna. Tym razem uczestnicy zmierzyli się z tematem roślinności w formie ilustracji w wymiarze kwadratowym. Na wystawie będzie można zobaczyć dzieła w technikach: grafika wektorowa, malarstwo cyfrowe oraz prace wywodzące się z fotografii – zapowiada dr Longawa. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 maja br. o godz. 12:00 w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej.

Dlaczego tematem przewodnim wystawy „Perceptions II – Plants” będzie roślinność?

Rośliny były częstym motywem zarówno w klasycznej sztuce, takiej jak malarstwo i rysunek czy we współczesnym dizajnie oraz projektowaniu graficznym. Rośliny były wykorzystywane przez różnych twórców już od czasów starożytnych jako motyw ludowy. Bywały one w sztuce zarówno motywem uzupełniającym dzieło, jak i głównym bohaterem kreacji. Wiele osób zapewne kojarzy takie dzieła jak „Słoneczniki” autorstwa Van Gogha, „Kosz z owocami” Caravaggia, „Lilie wodne” Claude Moneta oraz „Jabłka i pomarańcze” Paula Cézanna. Niezależnie od stylu, epoki, profesjonalizmu twórcy, rośliny były, są i będą ważnym motywem w sztuce. Współcześnie motyw roślinny pojawia się w sztukach wizualnych jako pejzaż czy martwa natura, ale również jako motyw w projektowaniu graficznym czy ilustracji – opowiada dr Patrycja Longawa.

We WSIiZ prace z zakresu grafiki wektorowej opracowały dr Patrycja Longawa oraz mgr Monika Masłyk wraz ze studentami z Koła Naukowego Projektowania Graficznego Drugi Wymiar. Prace z obszaru malarstwa cyfrowego koordynował mgr Mikołaj Birek wraz ze studentami z Koła Naukowego Malarstwa i Sztuki Cyfrowej.

Do projektu pt. „Perceptions II – Plants” zakwalifikowały się uczelnie z następujących państw:

1. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania – Polska (organizator)
  2. Pradita University – Indonezja
  3. Kyonggi University – Korea Południowa
  4. Wuhan Polytechnic University – Chiny
  5. Universidad UTE – Ekwador
  6. Universidad de Santander UDES – Kolumbia
  7. Fundación Universitaria Comfenalco Santander – Kolumbia
  8. Magyar Képzőművészeti Egyetem – Węgry
  9. American University in the Emirates in Dubai – Zjednoczone Emiraty Arabskie
  10. Suleyman Demirel University – Turcja
  11. Universidad Autonoma Aguascalientes – Meksyk
  12. Fazili Art School – Iran
  13. Arta Art School – Iran
  14. International Balkan University (IBU) – Macedonia
  15. Chung Yuan Christian University – Tajwan
  16. Çanakkale Onsekiz Mart University – Turcja

Lista uczestników projektu pn. „Perceptions II – Plants” dostępna jest TUTAJ.

Projekt pt. „Perceptions II – Plants” realizowany jest we współpracy z międzynarodową organizacją projektowania graficznego Worldwide Graphic Designers (WGD).
Pierwsza edycja projektu pn. „Landscape – city or nature” była poświęcona pejzażom miejskim i naturalnym.