Wynalazki umożliwiające loty kosmiczne są częścią współczesnego świata, bazuje na nich mnóstwo otaczających nas technologii, a my o tym zapominamy i nie zwracamy już uwagi, że z technologii kosmicznych korzystamy każdego dnia – podkreśla popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Jego wykład „Jak loty w kosmos wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji?” odbył się w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”, którego hasło brzmi „Wyzwania cywilizacyjne”.
Karol Wójcicki jest przekonany, że integracja naszego życia codziennego z technologiami kosmicznymi będzie tylko i wyłącznie postępować, w dodatku zmiany w tym obszarze będą zachodzić naprawdę szybko.
W swoim wykładzie popularny naukowiec opowiedział między innymi o kosmicznych wynalazkach, z których korzystają wszyscy użytkownicy smartfonów, przykładem jest chociażby system GPS umożliwiający sprawdzanie, gdzie dokładnie się znajdujemy, albo jak wybrać najszybszą drogę z punktu A do punktu B. Przy czym warto pamiętać, że określenie GPS to w mowie potocznej system nawigacji satelitarną, ale w istocie GPS to nazwa własna narzędzia stworzonego przez amerykańskie wojsko, poza którym istnieją także systemy cywilne (np. Galileo, opracowany przez Europejską Agencję Kosmiczną).
Innym częstym wykorzystaniem kosmicznych wynalazków są prognozy pogody. Mamy możliwość obserwowania zachmurzenia, frontów atmosferycznych, przemieszczających się mas powietrza po całej planecie – to pozwala nam zdecydowanie lepiej zrozumieć, jaka pogoda będzie u nas w ciągu kolejnych godzin, minut, godzin dni, czy nawet kilku tygodni. Dzisiaj każdy z nas może w dowolnym momencie wejść o odpowiednią stronę internetową i zobaczyć bieżące zdjęcia satelitarny naszej atmosfery, również w podczerwieni. – mówił Karol Wójciki.
Wójcicki wspomniał także o lotach w kosmos osób, które nie są zawodowymi astronautami – przykładem chociażby misja realizowana przez firmę SpaceX, Misty Inspiration 4. W jej składzie była między innymi amerykańska pielęgniarka z implantem kości, wczepionym po chorobie nowotworowej.
Usłyszeliśmy także o Sławoszu Uznańskim, który ma szansę jako drugi Polak (po gen. Mirosławie Hermaszewskim) odbyć lot kosmiczny. Sławosz Uznański prawdopodobnie już pod koniec tego roku albo na początku przyszłego weźmie udział w misji kosmicznej realizowanej na pokładzie rakiety SpaceX, Falcon 9. To nie będzie misja oficjalna Europejskiej Agencji Kosmicznej czy Amerykański Agencji Kosmicznej, to będzie lot prywatnym, a raczej czarterowanym, statkiem kosmicznym przez prywatną firmę, jednak Uznański przez dwa tygodnie będzie realizował na pokładzie międzynarodowej stacji kosmicznej badania, więc jak najbardziej stanie się on astronautą – zaznaczył Wykładowca.
Karol Wójcicki odpowiedział także na pytania od internautów, między innymi dlaczego ludzie chcą zgłębiać wiedzę o gwiazdach oraz która z technologii kosmicznych zarezerwowana dziś dla NASA będzie w przyszłości naszą codziennością. Rozwój nowych materiałów to może być to, co naszą codzienność najbardziej odmieni za jakiś czas. Ciężko powiedzieć, natomiast z pewnością wszystkie technologii, które są procedowane na potrzebę lotów kosmicznych, prędzej czy później trafią pod strzechy. Tego możemy być absolutnie pewni – zakończył Karol Wójcicki.
Wykład Karola Wójcickiego „Jak loty w kosmos wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji?” odbył się 20 marca br. (środa), o godz. 18:00 na kanale YouTube WSIiZ.
Kilka słów o Prelegencie – Karol Wójcicki
Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę Mleczną. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
O cyklu „Przybij piątkę nauce”
W ramach cyklu Prelegenci odpowiedzą na pytania słuchaczy oraz przedstawią najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Więcej informacji na temat cyklu dostępnych jest na stronie cyklu „Przybij piątkę nauce”.
Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.