Obydwa spotkania pokazały, jak różnorodne i wartościowe mogą być spojrzenia artystów na rolę technologii w pracy twórczej. Wiedza o wykorzystaniu AI w sztuce to przyszłość, jednak wciąż warto pielęgnować indywidualny, ludzki pierwiastek w procesie twórczym.
13 grudnia br. odbyły się dwa interesujące spotkania dla studentów kierunków graficznych, które poprowadzili goście z branży artystycznej. Wydarzenia dotyczyły procesu twórczego w dwóch różnych obszarach projektowania. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat współistnienia sztuki i nowoczesnych technologii w procesie twórczym.
Loża Biznesu
Gościem pierwszego spotkania, w ramach Loży Biznesu, był Jacek Pilarski – Concept Artist, specjalista od efektów wizualnych w wielu produkcjach filmowych (m.in. Godzilla i King Kong: Nowe Imperium, Szybcy i wściekli 10, Matrix: Zmartwychwstania). Tematem przewodnim Loży Biznesu była rola sztucznej inteligencji w projektowaniu efektów specjalnych i sztuce koncepcyjnej. Jacek Pilarski podkreślił, że choć AI znacząco przyspiesza pracę w zespołach, zmieniając sposób współpracy pomiędzy różnymi działami firm, to nadal nie ma jednolitych regulacji dotyczących jego zastosowań. Jak podkreślał – podstawowy skillset jest konieczny i powinien on być wyniesiony ze szkoły czy też studiów. Wskazał także na często pojawiające się różnice między juniorami a seniorami w zakresie korzystania z narzędzi AI. Młodsze osoby, często podekscytowane nowymi możliwościami, chcą wykorzystywać jak najwięcej narzędzi, podczas gdy bardziej doświadczeni artyści potrafią wybrać te najlepiej dopasowane do swoich potrzeb, a także potrafią zauważyć czy dane narzędzie poprawnie wykonało swoje zadanie. Dobry artysta, niezależnie od technologii, powinien znać podstawy praktyczne i teorię w różnych dziedzinach sztuki, co pozwoli mu efektywnie korzystać z narzędzi, w tym tych opartych na sztucznej inteligencji.
Master Class
Drugie spotkanie było pierwszą odsłoną Master Class, czyli cyklu spotkań ze znanymi artystami, naukowcami, przedstawicielami kultury oraz krytykami sztuki. Pierwszym gościem edycji była dr hab. Kaja Renkas, prof. UŚ – ilustratorka, artystka druku sitowego i sztuki nowych mediów. To spotkanie miało zupełnie inny charakter i dotyczyło techniki kolażu w sztuce wizualnej. Artystka opowiedziała o swojej metodzie twórczej, zaprezentowała przykłady swoich prac i podzieliła się swoim doświadczeniem. W trakcie dyskusji została także zapytana o to, jak widzi przyszłość AI w projektowaniu. Ilustratorka wyraziła przekonanie, że sztuczna inteligencja może wspierać proces twórczy, ale nie zastąpi pracy projektanta. Nazwisko i styl projektanta to coś, czego nie zastąpi AI. Klienci wracają do mnie, bo cenią to, co robię, a nie to, co AI mogłoby wygenerować – mówiła dr hab, Kaja Renkas, prof. UŚ.