Na czym polega kryzys wiarygodności? Jakie są jego przyczyny i co należy zrobić, aby go przezwyciężyć? Podczas najbliższego wykładu w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” opowie o tym prof. Piotr Sztompka, wybitny socjolog i psycholog społeczny.

W trakcie wykładu pt. „Kryzys wiarygodności” Profesor przeanalizuje, czym różni się wiarygodność od zaufania. Opowie także, komu przypisujemy wiarygodność, jak rozpoznajemy zasługujących na zaufanie partnerów oraz jakie warunki społeczne sprzyjają prawdomówności.

W XXI wieku pojawiły się na świecie liczne kryzysy wiarygodności. Badania pokazują, że coraz mniej wierzymy naukowcom, medykom, a instytucje – np. Kościół – z roku na rok zaliczają spadek zaufania. Jak wynika z grudniowego sondażu IBRiS zmniejszyło się także nasze zaufanie do całej klasy politycznej w Polsce. Profesor Sztompka przyznaje: Bardzo istotną sprawą jest kwestia wiarygodności w ustroju demokratycznym, który przez swoje konstytucyjne zasady tworzy kontrolne metody sprawdzania i tym samym inspirowania wiarygodności. Jakie to są metody i czym się charakteryzują przekonamy się w trakcie najbliższego spotkania w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Wykład pt. „Kryzys wiarygodności”, będący częścią projektu „Przybij piątkę nauce”, odbędzie 16 marca 2022 roku o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ oraz o godz. 19:00 na YouTube WSIiZ.

Prof. dr. hab. Piotr Sztompka – to honorowy profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz profesor Wyższej Szkoły Europejskiej im. J. Tischnera w Krakowie. Profesor jest socjologiem specjalizującym się w zakresie teorii socjologicznej, mikrosocjologii i psychologii społecznej. Kilkunastokrotnie prowadził wykłady na uczelniach zagranicznych na 4 kontynentach. Autor 30 książek i ponad 300 artykułów naukowych, które ukazały się w 15 językach świata. Profesor Sztompka został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

O projekcie „Przybij piątkę nauce”

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie bezpłatnie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w 3. środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które – mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauk