21 października 2009 roku po raz kolejny studenci spotkali się, aby wysłuchać wykładu z cyklu "Nauka i wielkie pytania". Także i tym razem sala była wypełniona po brzegi. Chociaż tematyka tego wykładu wydawała się trudna, nie odstraszyła chętnych.

– Dzisiejszy świat związany jest z historycznymi losami, warto wiedzieć skąd się wywodzimy; dlatego pragnę pokazać nasze korzenie, w końcu jesteśmy spadkobiercami tamtych czasów – od takich słów rozpoczął swój wykład ks. dr Zbigniew Liana – Przełom metodologii doprowadził do walki pomiędzy religią, teologią, a naukami empirycznymi. Dlatego mówienie o religii, teologii, a także metodologii stało się niesamowicie trudne, chciałbym dziś ukazać Wam ten problem i wytłumaczyć go. XXI wiek stał się więc próbą porozumienia – kontynuował. Cały wykład ks. dr Zbigniew Liana poświecił problemowi metodologii.

Tematyka spotkania przedstawiona została w czterech punktach:

1. Problem zasadności wiedzy – podstawowe kategorie metodologiczne,
2. Arystotelesowski ideał wiedzy i jego upadek w XVI/XVII w.,
3. Spór o epistemologiczny status praw przyrody,
4. Nowy status epistemologiczny metafizyki i teologii.

„Rozumowi nie należy dodawać skrzydeł lecz raczej ołowiu i ciężarów ażeby hamował wszelkie wyskoki i wzloty” – poprzez słowa Bacona ks. dr Zbigniew Liana chciał pokazać studentom, że wiedza wymaga wielkiego trudu, a wszystko co zdobyte w sposób łatwy traci swoją wartość.

Poruszony został także problem zasadności wiedzy w oparciu o poglądy wybitnych uczonych: Kanta, Kartezjusza, Arystotelesa, Hume’a, Newtona, Einsteina i Bacona.

Ks. dr Zbigniew Liana – wybitny teolog, filozof zajmujący się od lat problemem metodologii. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Wydziale Filozoficznym.

Kolejny wykład z cyklu Nauka i wielkie pytania odbędzie się, 28 października 2009 roku, a jego tematem będzie "Kosmologia".

Tekst: Ewelina Oleszko, Magdalena Mieszawska, dziennikarki portalu StudentCafe.pl