Wykład pt. „Zrównoważone zarządzanie projektami. Jak uzyskać Project-Business-Life Balance?” dr Joanny Świętoniowskiej zrealizowany został w ramach cyklu wykładów popularno-naukowych „Przybij Piątkę Nauce”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Razem na rzecz lepszego jutra”.
Działania związane ze zrównoważonym rozwojem nie są już wymysłami ekologów oderwanymi od racjonalnego gospodarowania, a raczej stają się codziennością i przyszłością. Jak podkreśla dr Joanna Świętoniowska: Jest to trend z kategorii tych nieodwracalnych. Wydaje się, że będzie to wiodący kierunek w obszarze zarządzania projektami.
Początki dziedziny zarządzania projektami
Działania noszące cechy projektów realizowane były już w starożytności. To Egipcjanie byli pierwszymi project managerami, którzy stosowali elementy będące podstawami współczesnych metod i narzędzi zarządzania projektami. Jak podkreśla Prelegentka, już wtedy trzeba było zorganizować zespół, zaplanować działania, zarządzać dostawcami, wdrożyć prace związane z budową piramid czy świątyń.
Aktualnie w dziedzinie zarządzania projektami ograniczeniem dla kierowników projektów i organizacji może okazać się tylko wyobraźnia. Trzeba pamiętać o tym, że dawniej projekty były mniej skomplikowane i w dużej mierze były przygotowywane tylko przez firmy w dziedzinie biznesowej. Obecnie projekty realizowane są przez wszystkich – od małych fundacji po instytucje z obszaru edukacji – zwraca uwagę dr Joanna Świętoniowska.
Dlaczego projekty są tak ważne?
Współczesne organizacje działają w bardzo trudnym środowisku. Mówi się, że jest to środowisko turbulentne. Zdaniem Prelegentki środowisko to charakteryzuje się zmianami, które zachodzą w bardzo szybkim tempie, są nieprzewidywalne i trudno określić, jak będą wpływać na najbliższą przyszłość. Organizacje muszą brać pod uwagę bardzo wiele czynników w podejmowaniu codziennych decyzji. Biegłość i proaktywność w zarządzaniu projektami może stać się zatem jednym z kluczowych czynników, które pozwolą organizacjom na zwiększenie swojej konkurencyjności oraz adaptacyjności w trudnym otoczeniu.
Trendy w zarządzaniu projektami
W czasie swojego wystąpienia dr Joanna Świętoniowska wśród trendów wskazała m.in.: wzrost znaczenia sztucznej inteligencji i analizy danych; tworzenie wartości, a nie tylko osiąganie celów; nacisk na ludzi i umiejętności miękkie; zwinność i hybrydowe zarządzanie projektami. Jednym z najważniejszych trendów jest zarządzanie projektami z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Ten trend szczególnie poszerza rolę kierownika projektów jako tej osoby, która będzie odpowiedzialna również za zachowywanie balansu i dołożenie aspektów związanych z zrównoważonym rozwojem – podkreśla dr Świętoniowska.
Jak uzyskać Project-Business-Life Balance?
Zrównoważone zarządzanie zespołem projektowym wymaga uwzględniania przez kierowników wielu aspektów. Najważniejsze z nich to:
- Zachowanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym,
- Poprawa jakości środowiska pracy, zdrowia i bezpieczeństwa,
- Dostęp do edukacji, rozwój umiejętności i integracja społeczna,
- Zwiększenie autonomii i samostanowienia pracowników,
- Wystarczający dochód, aby utrzymać siebie i rodzinę,
- Uwzględnienie usług rodzinnych i praw pracowniczych,
- Zachowanie etyki, równości i szacunku
Kierownikom projektów w zachowaniu zrównoważonego rozwoju w organizacji mogą pomóc etyczni dostawcy, pracownicy PMO, Top Management/Właściciele oraz działy wspierające.
Podsumowując wykład Prelegentka zwróciła uwagę na to, jak bardzo projekty są istotnym narzędziem dla organizacji, które działają w zmiennym otoczeniu. Należy podkreślić, że zrównoważony rozwój zmienia zawód project managera, a także praktyki zarządzania projektami. Zatem środowisko pracy kierowników projektów musi ewaluować, jeśli organizacje będą chciały zarządzać projektami w sposób zrównoważony i dostarczać otoczeniu zrównoważonych rezultatów – zaznacza dr Joanna Świętoniowska. Trzeba dodać, że tradycyjna rola kierownika projektu oparta na złotym trójkącie wymaga uwzględnienia dodatkowo troski o środowisko i otoczenie społeczne przy jednoczesnym rozwijaniu firmy (Project-Business-Life Balance).
Na końcu wykładu dr Joanna Świętoniowska odpowiadała na pytania zadane przez słuchaczy. Jedno z nich dotyczyło wykonywania kilku zadań jednocześnie: Czy multitasking sprzyja efektywności w pracy? Czy człowiek odpowiedzialny za kilka ważnych działań w projekcie jest efektywny? Zdaniem Prelegentki: Kierownicy w swojej pracy muszą wykonywać wiele różnych zadań po to, aby doprowadzić projekt do końca i dostarczyć określone rezultaty. Projekty składają się z powiązanych ze sobą zadań. Z tego powodu kierownicy projektów nie mogą pozwolić sobie na luksus realizacji poszczególnych zadań w taki sposób, że jedno zadanie będzie zakończone i dopiero wtedy kierownik projektów zaczynie myśleć o kolejnym.
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wykładu:
Wykład dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.