W jaki sposób zanik gatunków roślin wpływa na naszą wiedzę na ich temat ? Jak użytkowanie roślin wpływa na bioróżnorodność? Te i inne kwestie poruszy dr hab. Łukasz Łuczaj podczas swojego wykładu pt. „Różnorodność biokulturowa i dzikie rośliny jadalne”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu poświęconego tematyce zrównoważonego rozwoju pt. „Piątka na zielono”.

Nie da się uniknąć zależności, które warunkują naszą codzienność, ale możemy poznać zachodzące w nich procesy – co ułatwi nam lepsze zrozumienie świata i da nam możliwość korzystania ze wszystkich jego dobrodziejstw. Podczas wykładu słuchacze będą mogli dowiedzieć się m.in. w jaki sposób różnorodność biologiczna jest powiązana z różnorodnością kulturową. Ponadto Prelegent przedstawi kilka ciekawostek na temat dzikich roślin jadalnych oraz wytłumaczy ich znaczenie.

Wykład odbędzie się 14 grudnia br. (środa) o godz. 18:00. Spotkanie będzie miało charakter on-line. Zapraszamy na nasz kanał YouTube WSIiZ.

Kilka słów o prelegencie – dr hab. Łukasz Łuczaj

Dr hab. Łukasz Łuczaj – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, biolog, etnobotanik i ekolog, propagator dzikich ogrodów, dzikich roślin jadalnych i owadów jadalnych. Autor bestsellerowych książek „Dzika kuchnia”, „Podręcznik robakożercy”, „Dzikie rośliny jadalne Polski”, „Seks w wielkim lesie” i „Dziki ogród”. Bloger i videobloger. Prowadził badania terenowe w wielu krajach Europy i Azji, m.in. w Chinach, Laosie i na Bałkanach, dokumentując dzikie rośliny jadalne używane tradycyjnie w kuchni. Od 25 lat prowadzi swój Dziki Ogród na Pogórzu Dynowskim.

O cyklu „Przybij piątkę nauce”:

Wykład pt. „Różnorodność biokulturowa i dzikie rośliny jadalne” jest kolejnym spotkaniem w ramach tegorocznej edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”. Jest to seria wykładów, która w tej edycji będzie poświęcona klimatowi i naturze. Będziemy rozmawiać m.in. o klimacie, jego zmianach, bioróżnorodności, produkcji żywności, ale też o transformacji cyfrowej – mówi prof. dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, Prorektor WSIiZ ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.

Ponadto, Prelegenci odpowiedzą na pytania słuchaczy oraz przedstawią najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Więcej informacji na temat cyklu dostępnych jest na stronie cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.