Nie ma wątpliwości, że Internet stał się jednym z głównych źródeł informacji i zrewolucjonizował tradycyjne sposoby dostępu do nich. Jednak czy jednocześnie sprawił, że myślimy lepiej i szybciej? Co oznacza myślenie krytyczne w dobie Internetu? Na to i wiele innych pytań odpowie dr Joanna Wójcik podczas swojego wykładu pt. „Internet a krytyczne myślenie”. Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” na kanale YouTube WSIiZ.
W ostatnich latach obserwuje się, że Internet stał się jednym z głównych źródeł informacji dla studentów uczelni wyższych. W związku z tym umiejętność korzystania przez studentów z informacji online w sposób krytyczny i refleksyjny jest kluczowa.
Wykład odbędzie się 17 kwietnia br. (środa), o godz. 18:00 na kanale YouTube WSIiZ. Będzie realizowany w języku angielskim z napisami w języku polskim.
Obfitość informacji i źródeł online może pozytywnie wpływać na proces uczenia się, na przykład poprzez zapewnienie dostępu do szerokiego zakresu zasobów edukacyjnych przy niskim koszcie i wysiłku własnym. Jednak informacje online mogą także mieć wiele negatywnych skutków dla procesu uczenia się. Podczas gdy innowacje technologiczne są uznawane za stymulujące myślenie kreatywne, wiele osób krytykuje wpływ technologii na umiejętności myślenia krytycznego. Nad tym wspólnie będą zastanawiać się uczestnicy wykładu. Dr Joanna Wójcik będzie także analizować, w jaki sposób cechy sieci, takie jak niezweryfikowane treści, algorytmiczne wyszukiwanie czy personalizacja, wpływają na myślenie krytyczne użytkowników. Wśród poruszanych tematów znajdzie się również zagadnienie, jakie nowe sposoby myślenia krytycznego powinny być rozwijane u uczniów, studentów oraz u nauczycieli akademickich.
Podczas swojego wykładu poruszę wiele tematów i spróbuję wyjaśnić, czy dostęp do informacji w Internecie faktycznie pozwala nam myśleć lepiej i szybciej. Nie ma wątpliwości, że Internet zdecydowanie pozwala nam lepiej i szybciej wyszukiwać informacje, jednak jak powiedział Albert Einstein – informacja to nie wiedza – podkreśla dr Joanna Wójcik.
Dr Joanna Wójcik odpowie na pytanie, co oznacza myślenie krytyczne w dobie Internetu. Sformułuje także wytyczne dla nauczycieli, jak rozwijać dzisiaj umiejętności myślenia krytycznego.
Dr Joanna Wójcik jest nauczycielem akademickim, kierownikiem Centrum eLearningu we WSIiZ oraz badaczką w dziedzinie nowych technologii w edukacji.
O cyklu „Przybij piątkę nauce”
W ramach cyklu Prelegenci odpowiedzą na pytania słuchaczy oraz przedstawią najlepsze praktyki, które mają wymierny wpływ na jakość naszego życia i stan środowiska naturalnego. W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Więcej informacji na temat cyklu dostępnych jest na stronie cyklu „Przybij piątkę nauce”.
Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.