– Notujemy wyraźny spadek studentów z Ukrainy. W ciągu dwóch lat liczba ta spadła ponad dwukrotnie. Młodzież z Ukrainy wybiera duże miasta, gdzie jest praca. Częściej decyduje się na uczelnie publiczne, bo niektóre z nich radykalnie obniżyły czesne i jest ono dwa-trzy razy niższe niż wynosi dotacja na studenta polskiego (!). Jest to ewidentne naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ale niech się tym zajmą właściwe służby – mówi prof. Tadeusz Pomianek, Rektor WSIiZ.
Polska bez zmian
Liczba kandydatów z Polski na studia I stopnia jest na zbliżonym do minionego roku poziomie. Spadek ma miejsce tylko na studiach niestacjonarnych i wynosi kilka procent. Wynik jest tym lepszy, że generalnie z powodu demografii liczba studentów spada.
Numerem jeden, tak na studiach dziennych, jak i zaocznych jest grafika komputerowa i produkcja multimedialna. Kierunek oferowany jest w tym roku po raz drugi. Od początku odnotowuje komplet chętnych. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych licznie wybierali też informatykę, logistykę oraz fizjoterapię, dietetykę i kosmetologię. Obiecująco również wypadł w I turze rekrutacji również nowy kierunek media cyfrowa i komunikacja wizerunkowa – jedyny taki kierunek w Polsce.
– Widać również że pojawiające się informacje o zapotrzebowaniu na pracowników ze znajomością języków obcych nie pozostają bez echa. Młodzież chce studiować filologię angielską i odrębną ścieżkę kształcenia, specjalizację tłumaczeniową z językiem chińskim – wyjaśnia Aneta Rozborska, Dyrektor ds. Rekrutacji.
Od lat nie słabnie zainteresowanie studiami na zarządzaniu lotnictwem (Aviation Management). To jedyne takie studia w Polsce. Prestiż i renomę tej propozycji podkreśla nie tylko liczba kandydatów, która ją wybiera, ale przede wszystkim wyniki osób, które się decydują na zarządzanie lotnictwem – Kandydaci na te studia osiągają najwyższe wyniki z matury. Są ambitni i pracowici, co przekłada się na fakt, że absolwenci Aviation Management już po pierwszym stopniu studiów znajdują pracę w branży lotniczej. Są rozchwytywani przez porty lotnicze i firmy z branży lotniczej na całym świecie – dodaje Aneta Rozborska.
Więcej studentów z dalekowschodniej Azji
Do 30 września trwa rekrutacja na anglojęzyczne studia w dalekowschodniej Azji. – Wygląda na to, że spadek studentów z Ukrainy zrekompensujemy Azjatami. Oznacza to, że będzie się u nas kształcić jeszcze więcej młodzieży w języku angielskim. Są to studia bardziej dochodowe niż prowadzone w języku polskim. Od lat tendencja wzrostowa na tych studiach się utrzymuje. Tylko w ubiegłym roku liczba studentów na kierunkach anglojęzycznych wzrosła ponad 40 procent. Liczymy na podobny wynik również w tym roku – wyjaśnia Rektor WSIiZ, prof. Tadeusz Pomianek.
Zaczną bezpłatne studia
10% kandydatów z Polski na studia I stopnia (stacjonarne i niestacjonarne) otrzymało stypendium "Bezpłatne studia dla najlepszych", w ramach, którego otrzymają stypendium w wysokości 100% lub 50% czesnego. Kandydaci z zagranicy o bezpłatną naukę we WSIiZ będą walczyć we wrześniu.
9 sierpnia startuje II tura rekrutacji
– Przed nami II tura rekrutacji, w której decyzje będą podejmować, ci, którzy potrzebują nieco więcej czasu do namysłu. Czekamy również na tych, którzy przygotowują się do egzaminu poprawkowego z matury. Trzymamy za nich kciuki – podania można składać od 9 sierpnia – informuje Aneta Rozborska.
Swoją przyszłość warto powierzyć rzeszowskiej WSIiZ. Badanie losów absolwentów tej uczelni pokazało, że ponad połowa z nich – 56 proc., znalazła zatrudnienie w firmach prywatnych, a co trzeci zajmuje stanowisko kierownicze. Własną działalność gospodarczą prowadzi 7 proc. absolwentów WSIiZ.
– Jesteśmy uczelnią o ugruntowanej pozycji i marce. Od lat zajmujemy czołowe miejsce w rankingach. Nasze atuty to indywidualne podejście do studenta, kształcenie praktyczne na kierunkach zgodnych z potrzebami rynku pracy, międzynarodowość, nowoczesna baza dydaktyczna i wysoko wykwalifikowana kadra. Jesteśmy też bardzo dobrze postrzegani przez pracodawców, co przekłada się na sukcesy zawodowe naszych absolwentów. Potwierdzają to wyniki pierwszego ministerialnego badania losów absolwentów polskich uczelni, które wskazują, że absolwenci studiów we WSIiZ najkrócej spośród absolwentów wszystkich uczelni podkarpackich, szukają pracy – niecałe półtora miesiąca – dodaje Rektor Pomianek.
II tura rekrutacji w WSIiZ rozpocznie się 9 sierpnia i potrwa do 30 września. Lista oferowanych w niej kierunków studiów zostanie opublikowana w serwisie wsiz.edu.pl 8 sierpnia.
Więcej informacji: kandydaci.wsiz.edu.pl.