To pierwsze takie biennale na świecie! Pomysłodawczynią i inicjatorką konkursu jest dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ. Weź udział w tym niezwykłym, artystycznym wydarzeniu. Zapraszamy do składania prac.
Biennale Plakatu muzycznego zakłada prezentacje najlepszych plakatów ze wszystkich stron świata, związanych z tematyką muzyczną w przestrzeni galeryjnej i miejskiej – miasta Rzeszów. Ideą konkursu jest promowanie sztuki plakatu, skupiając się na plakatach muzycznych. Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu i składania prac, które można nadsyłać do 20 sierpnia 2025 roku.
Plakat to bardzo wymagająca dziedzina sztuki. Stawiającą przed twórcą wiele wyzwań. Dobry plakat angażuje do myślenia nie tylko samego twórcę, ale przede wszystkim odbiorcę. To artysta ma sprawić, aby jego dzieło zostało zrozumiane przez widza. Jedną z podstawowych funkcji plakatu jest przekazywanie informacji. Pomysł, opracowanie plastyczne czy metafora graficzna, powinny być zastosowane w sposób ciekawy, a jednocześnie klarowny. To właśnie dzięki sile komunikacji wizualnej plakat jest w stanie przekazać wiele treści, za pomocą takich elementów jak kolor, kompozycja, dobrze dopasowana typografia czy metafora graficzna – mówi prof. Patrycja Longawa, prezydent konkursu oraz przewodnicząca jury.
Wszelkie informacje o I Międzynarodowym Biennale Plakatu Muzycznego w Rzeszowie oraz regulamin i zasady przesyłania prac można znaleźć TUTAJ.
Plakat muzyczny zaliczany jest do gatunku plakatu kulturalnego. Z racji tematyki pozwala on na dużą swobodę twórczą czy wręcz romantyczność. W dzisiejszych czasach świat jest podzielony, liczne wojny i konflikty sprawiają, że nasza rzeczywistość jest coraz bardziej przygnębiająca. Codziennie wiele osób sięga po swoje ulubione utwory, aby się zrelaksować. Muzyka jest jednym z narzędzi łączących, a nie dzielących ludzi z wielu stron świata, daje też poczucie radości i napełnia energią. Ten konkurs ma na celu pokazać, że sztuka plakatu i muzyka mają siłę łączenia ponad granicami, różnicami społecznymi czy wyznaniowymi – dodaje prof. Longawa.
Organizatorem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a partnerem strategicznym Miasto Rzeszów.