30 wybitnych projektantów i plakacistów z całego świata przygotowało prace na wystawę „Eco poster in UITM”/”Plakat ekologiczny we WSIiZ”. Artyści odpowiedzieli na zaproszenie dr Patrycji Longawy, Kierownik Katedry Projektowania Graficznego i Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Projektowanie graficzne. Wernisaż wystawy odbył się 6 grudnia br. o godz. 11.00.

Środowisku naturalnemu zagraża obecnie wiele problemów. Obserwujemy globalne ocieplenie, brak wody, wymieranie gatunków roślin i zwierząt, zaśmiecanie środowiska, w tym w szczególności oceanów. Jak zaznacza dr Patrycja Longawa, Prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Projektowanie graficzne: Wielu ludzi nie szanuje przyrody i nie dba o nią. Takie zachowania nie powinny mieć miejsca. Twórcy plakatu mają siłę, aby za pomocą komunikacji wizualnej przekazać swój sprzeciw wobec niszczeniu planety. Ziemia jest naszym wspólnym domem i wszyscy powinniśmy o nią dbać, najlepiej jak potrafimy.

Dr Patrycja Longawa zaproponowała artystom dwa tematy:

Bioróżnorodność – na naszej planecie żyje wiele wspaniałych organizmów. Różnorodność ich gatunków i form zachwyca, jednak należy podkreślić, że człowiek konsekwentnie wiele z nich niszczy. Planeta Ziemia powoli umiera, co powinno skłonić nas do refleksji.

Woda to życie  –  dorosły człowiek składa się aż z 65% wody, nic więc dziwnego, że woda to żywioł, bez którego nie jesteśmy w stanie przeżyć. Zresztą homo sapiens nie jest wyjątkiem, woda jest niezbędna zarówno w świecie roślin, jak i w świecie zwierząt.

Autorzy mieli dowolność w wyborze techniki i potraktowaniu dwóch zaproponowanych tematów. Dr Patrycja Longawa do udziału w wystawie zaprosiła uznanych plakacistów i artystów, między innymi z Chin, Macedonii, Peru, Indonezji, Argentyny, Iranu, Tajwanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród nich znalazły się również dwie studentki WSIiZ: Patrycja Głodek, liderka Koła Naukowego B1 Koło Projektowania Plakatu oraz Monika Stopyra, która wygrała konkurs na plakat ekologiczny organizowany przez Samorząd Studencki WSIiZ. Zarówno Monika Stopyra, jak i Patrycja Głodek, to studentki kierunku Projektowanie graficzne.

Lista uczestników wystawa „Eco posters in UITM”:

• Hossein Abdi, Iran
  • Kai Xu, Chiny
  • Muzaffar Yulchiboev, Uzbekistan
  • Xuwei Zhang, Chiny

Partnerem wystawy jest międzynarodowa organizacja projektowania graficznego Worldwide Graphic Designers (WGD).

Zobacz galerię zdjęć (autor – Mariusz Guzek):