Instytut Badań nad Cywilizacjami wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Instytutu Badań nad Cywilizacjami oraz Samorządem Studenckim byli gospodarzami Studenckiej Wielkanocy. Impreza po raz kolejny przyciągnęła mnóstwo uczestników. W tym roku dzięki zmienionej formule w wydarzeniu mogli brać udział także polscy studenci.

Wieczór rozpoczęła prezentacja najpiękniejszych zwyczajów wielkanocnych. Od obchodów środy popielcowej, poprzez post, niedzielę palmową, wielki tydzień na Lanym Poniedziałku kończąc. Szczególny akcent położono na tradycje pielęgnowane w naszym regionie.

Na stole królowały żur, piękne babki wielkanocne oraz potrawy z jajkiem w roli głównej. Nie zabrakło podkarpackich proziaków, do których podano masło czosnkowe.

Nie obyło się też bez wspólnego śpiewania. Tutaj jak zwykle niezawodni okazali się studenci ukraińscy, którzy umilali czas najpiękniejszymi folkowymi piosenkami. Dla uczestników spotkania przygotowano małe wiosenne podarunki.

Organizatorzy po raz kolejny zapewnili warunki do integracji międzynarodowego środowiska studenckiego. Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania pochodzący z Iranu, Kazachstanu, Turcji oraz Ukrainy wraz z polskimi rówieśnikami mogli wspólnie celebrować święta. Dla wielu z nich jest to jedyna okazja na tak bliski kontakt z naszą tradycją.

Sylwia Mazur