Prawie 300 osób rozpoczyna w tym semestrze naukę w Akademii 50+. Członkami Akademii są głównie osoby powyżej 50. roku życia, które swój wolny czas chcą przeznaczyć na pogłębienie wiedzy, poprawę kondycji fizycznej oraz rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Rekrutacja na semestr zimowy rozpoczęła się 12 września i trwała do 10 października. Znaczna część studentów to osoby aktywne zawodowo – to nas różni od tradycyjnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, gdzie możemy spotkać głównie osoby na emeryturze – mówi dr Monika Struck-Peregończyk, Dyrektor Akademii 50+. Wszyscy są zadowoleni, że na razie nie ma obostrzeń i można się spotykać.

Słuchacze Akademii 50+ mają możliwość uczestnictwa w wykładach, które będą odbywać się dwa razy w miesiącu (w środy) i będą trwać około 2 godziny lekcyjne. Zakres tematyczny wykładów jest bardzo szeroki i obejmuje takie zagadnienia jak m.in.: problemy współczesnego świata i Polski, turystyka (ciekawe miejsca w regionie, kraju i na świecie), wielokulturowy świat (obyczaje, religie), kultura (historia i współczesność: literatura, muzyka), florystyka i ogrodnictwo, finanse w życiu obywatela, zdrowie i medycyna, zdrowy styl życia. Tematom związanym ze zdrowiem jest w szczególności poświęcony cykl pt. „Akademia Zdrowia” – są to dodatkowe wykłady odbywające się raz w miesiącu, które są odpowiedzią na zainteresowanie słuchaczy tematami związanymi ze zdrowiem.

Na ten moment zajęcia będą odbywać się stacjonarnie. W razie gdyby sytuacja się pogorszyła, zajęcia będą prowadzone w formie hybrydowej: – W razie pogorszenia się sytuacji epidemicznej, rozważamy możliwość hybrydowego prowadzenia wykładów (na żywo z jednoczesną transmisją online). Niektóre zajęcia mogą być prowadzone w całości online np. zajęcia z aktywności fizycznej w domu, które zadebiutowały w pandemii i nawet po zniesieniu obostrzeń cieszyły się dość dużym powodzeniem – wyjaśnia Dyrektor Akademii.

Uczestnictwo w Akademii 50+ to poza wykładami także różnorodne zajęcia dodatkowe m.in. zajęcia językowe tj. język angielski, niemiecki, włoski czy rosyjski (na różnym poziomie zaawansowania), zajęcia komputerowe, malarstwo i rysunek, Klub Nowoczesnego Rękodzieła, Klub Wolontariusza, treningi pamięci i koncentracji, Nordic walking, chińska gimnastyka zdrowotna, sekcja fotograficzna. Warunkiem uruchomienia poszczególnych z nich jest zebranie się odpowiedniej liczby chętnych. Akademia 50+ oferuje też  liczne warsztaty np. analiza składu ciała, nauka domowego wytwarzania kosmetyków czy pokazy zabiegów kosmetycznych.