Zgodnie z decyzją Rektora dra Wergiliusza Gołąbka funkcję rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania objęła dr Katarzyna Kurzępa-Dedo.

Dr Katarzyna Kurzępa-Dedo jest adiunktem w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji. Do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego powołana została 17 lutego 2021 roku.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 85) „nauczyciel akademicki podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za przewinienie dyscyplinarne, czyli czyn uchybiający obowiązkom lub godności zawodu nauczyciela akademickiego„.

Katalog kar za przewinienia dyscyplinarne jest stosunkowo szeroki i obejmuje obecnie:
– upomnienie,
– naganę,
– naganę z obniżeniem wynagrodzenia zasadniczego o 10%-25% na okres od miesiąca do 2 lat,
– pozbawienie prawa do wykonywania zadań promotora, recenzenta oraz członka komisji w postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora na okres od roku do 5 lat,
– pozbawienie prawa do pełnienia funkcji kierowniczych w uczelniach na okres od 6 miesięcy do 5 lat,
– wydalenie z pracy w uczelni,
– wydalenie z pracy w uczelni z zakazem wykonywania pracy w uczelniach na okres od 6 miesięcy do 5 lat,
– pozbawienie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na okres 10 lat.

Podmiotami orzekającymi w sprawach deliktów dyscyplinarnych są: uczelniane komisje dyscyplinarne, komisja dyscyplinarna przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz komisja dyscyplinarna przy ministrze. Natomiast rzeczników dyscyplinarnych w uczelni powołuje rektor spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora.

Rzecznik dyscyplinarny w uczelni rozpoczyna prowadzenie sprawy przez wszczęcie postępowania wyjaśniającego z urzędu lub na polecenie organu (rektora), który go powołał. W ramach tego postępowania rzecznik dyscyplinarny może przesłuchać osobę, której czynu dotyczy to postępowanie, pokrzywdzonego, świadków oraz przeprowadzać inne czynności dowodowe służące wyjaśnieniu sprawy i ustaleniu czy doszło do popełniania deliktu dyscyplinarnego przez nauczyciela akademickiego. W postępowaniu wyjaśniającym może być również przeprowadzone postępowanie mediacyjne” – informuje dr Katarzyna Kurzępa-Dedo.

Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego, w zależności od jego wyników, rzecznik dyscyplinarny:
– kieruje do właściwej komisji dyscyplinarnej wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela akademickiego,
– kieruje wniosek do rektora o ukaranie nauczyciela akademickiego karą upomnienia w przypadku, gdy czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi,
– wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego.