Dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, wziął udział w Europejskim Forum Rolniczym w panelu: „Europa w globalnym łańcuchu żywnościowym: wyzwania i szanse dla producentów”. Szósta edycja EFR odbywa się w dniach 19-20 marca 2024 roku w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa. Pierwszy dzień był poświęcony głównie debacie, w której wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych zaangażowanych w protesty oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest Partnerem Branżowym oraz Wystawcą na tym wydarzeniu.
Pierwszego dnia Europejskiego Forum Rolniczego nie zabrakło ciekawych paneli eksperckich, rozmawiano między innymi o polityce regionalnej obszarów wiejskich, bezpieczeństwie żywnościowym w erze globalizacji, przyszłości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, inwestycjach zgodnych z zasadami ESG oraz o tym, czy w czasach kryzysu w rolnictwie warto myśleć o innowacjach. – Dobrym sposobem na unowocześnianie gospodarstwa jest wdrażanie innowacji krok po kroku.
Można zacząć np. od robota pielącego, który potrafi ograniczyć stosowanie herbicydów o 100%. Jest natomiast wielu rolników, którzy „rzucili” się na rolnictwo 4.0 i stracili na tym, ponieważ okazało się, że przeinwestowali. Problemem jest to, że choć jest już wiele nowoczesnych rozwiązań, rolnikom brakuje wiedzy, jak je efektywnie wykorzystywać – mówił Maciej Zacharczuk, WODR Poznań, koordynator projektu AgrifoodTEF. Nowością na Forum było przeprowadzenie I Turnieju Rolnictwa Cyfrowego, który stanowił innowacyjny sposób na angażowanie osób dopiero wkraczających na rynek rolniczy w istotne dyskusje dotyczące rolnictwa.
Prof. Tadeusz Pomianek był uczestnikiem panelu „Europa w globalnym łańcuchu żywnościowym: wyzwania i szanse dla producentów”, poruszane w nim zagadnienia dotyczyły między innymi sytuacji w handlu rolnym po 20 latach integracji europejskiej, bezpieczeństwa żywnościowego w erze globalizacji oraz wpływu ESG na bezpieczeństwo żywnościowe.
Jeśli idziemy w kierunku agroekologii, potrzebne są inwestycje, tylko proszę zauważyć, że w Unii Europejskiej rocznie na opiekę zdrowotną nad tymi, którzy zostali skażeni pestycydami, wydaje się ponad 100 miliardów euro. Wolałbym, żeby tu było coraz mniej, a te pieniądze poszły w kierunku właśnie zdrowej żywności. Jesteśmy zgodni, że bez długofalowej strategii będziemy ciągle “od ściany do ściany”. Na miejscu pana ministra rolnictwa ja bym zamówił dwa poważne raporty. Pierwszy, co będzie za 10-20 lat jeśli będziemy podążać drogą już wytyczoną, a co przy rozsądnych alternatywach. […] Drugi raport, jeśli idziemy w kierunku zdrowej żywności, szanowania środowiska, to jakiego rodzaju inwestycje i infrastruktura musi powstać, żeby to się stało – mówił między innymi prof. Tadeusz Pomianek.
Zobacz nagrania z pierwszego dnia EFR:
Głównym wydarzeniem pierwszego dnia było zorganizowane spotkanie przy jednym stole Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego oraz reprezentantów organizacji rolniczych uczestniczących w protestach. W spotkaniu uczestniczyli: Władysław Serafin (Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych), Wiesław Gryn (Oszukana wieś), Artur Koncik (protestujący w Świecku), Roman Kondrów (Podkarpacka Oszukana Wieś), Tomasz Obszański (NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych), Filip Pawlik (Agrounia), Andrzej Sobociński (protestujący z Żuław). Debata stanowiła próbę prowadzenia konstruktywnej dyskusji oraz poszukiwania kompromisowych rozwiązań dotyczących importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Jak mówił Czesław Siekierski, Minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski: Protesty w wielu miejscach, bez struktur spowodowały powstanie nowej platformy kontaktów. Rolnicy protestują w słusznej sprawie i byłem i jestem po ich stronie. Rolnictwo zawsze uzależnione jest od warunków zewnętrznych. Tym razem sytuacja jest absolutnie wyjątkowa ze względu na wojnę i liberalizację handlu. Ukraina właściwie jest w UE i ma dostęp do rynków. UE poszła najłatwiejszą drogą, ale za to płacą kraje ościenne. Rosja zdestabilizowała cały rynek światowy. Do tego doszła inflacja, wysokie koszty produkcji. To wszystko spowodowało, że sytuacja jest bardzo trudna. Problem największy jest w tym, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu od pola do stołu jest rolnik, bo nie ma wpływu ani na ceny środków produkcji, ani na cenę finalną produktu.
Fot. Mariusz Guzek.
Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.
Partnerem Strategicznym VI edycji Europejskiego Forum Rolniczego 2024 jest spółka biotechnologiczna Bio-Gen.
Partnerami Głównymi wydarzenia są: Grupa Polmlek, Krajowa Grupa Spożywcza S.A. oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na oficjalnej stronie EFR: https://forum-jasionka.pl/