W dniach 14 – 18 listopada 2022 r. odbyła się wizyta doktorantów katedry Chemii Farmaceutycznej i Farmakognozji Narodowego Uniwersytetu Medycznego Mongolii w Katedrze Kosmetologii WSIiZ. Wyjazd był częścią  pobytu doktorantów w Polsce w ramach współpracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z Uniwersytetem w Mongolii i dotyczył hodowli komórek i tkanek.

Nasi goście: Enkhtuul Bayarsaikhan oraz Norovnyam Renchinbyambaa mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą, a także pracą w laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek Katedry Kosmetologii WSIiZ w Kielnarowej. Mgr inż. Karolina Czech oraz studentki WSIiZ będące stażystkami Katedry Kosmetologii: Paulina Lechwar oraz Magdalena Lasota przeprowadziły krótkie szkolenie oraz zapoznały mongoslkich doktorantów z pracą w laboratorium.

Goście  samodzielnie przeprowadzili podstawowe analizy na przywiezionych przez siebie frakcjach ekstraktów z maku syberyjskiego oraz serdecznika syberyjskiego. Badanie cytotoksyczności na komórkach nabłonka gruczołu krokowego (PNT2) oraz na komórkach nowotworowych gruczołu krokowego (LNCaP) odbywało się w sterylnych warunkach pod komorą laminarną. Przeprowadzono również badanie właściwości przeciw przebarwieniowych przywiezionych próbek, wykorzystując badanie aktywności tyrozynazy grzybowej.