Już niedługo w Rzeszowie odbędą się jedenaste Dni Narodowego Centrum Nauki. W programie m.in. rozmowy o sztucznej inteligencji w nauce, umiędzynarodowieniu nauki oraz otwartym dostępie do danych, a także spotkania i warsztaty dla naukowczyń i naukowców.
Dni Narodowego Centrum Nauki odbędą się już po raz jedenasty, tym razem w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na spotkanie z NCN zapraszamy badaczki i badaczy realizujących projekty badawcze lub planujących ubiegać się o finansowanie, pracowników jednostek zajmujących się obsługą administracyjną projektów badawczych, osoby odpowiedzialne za zarządzanie danymi badawczymi, a także studentów zainteresowanych karierą w nauce.
Otwarte debaty 12 maja
W części otwartej Dni NCN 12 maja zaplanowaliśmy trzy bloki tematyczne.
Pierwszy z nich będzie dotyczyć sztucznej inteligencji w nauce. Wykład wprowadzający do panelu dyskusyjnego wygłosi dr hab. Katarzyna Budzyńska, prof. PW, filozofka z Politechniki Warszawskiej, która w swojej pracy bada argumentację i perswazję, łącząc filozofię, lingwistykę i sztuczną inteligencję. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o etycznych wyzwaniach i dylematach związanych z wykorzystaniem AI w nauce, o korzyściach i potencjale jej wykorzystania w badaniach oraz o tym, czy AI ma jakieś ograniczenia.
Drugi blok tematyczny będzie dotyczyć umiędzynarodowienia nauki, z uwzględnieniem otwartego dostępu do danych. Wykład wprowadzający wygłosi dr hab. Anna Siewierska, prof. UR, politolożka z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która zajmuje się m.in. psychologią i językiem polityki, polityką migracyjną i integracyjną, mitologią polityczną oraz wpływem nowych mediów na politykę. Wśród tematów zaplanowanych do poruszenia podczas dyskusji znalazły się mobilność wyjazdowa i przyjazdowa naukowców oraz wsparcie instytucjonalne w tym zakresie, a także definicje i wskaźniki umiędzynarodowienia oraz otwarty dostęp do danych i ich bezpieczeństwo.
Podczas spotkania „Granty NCN – fakty i mity” będziemy rozmawiać na temat oferty konkursowej NCN oraz działalności Rady Narodowego Centrum Nauki. Zapraszamy wszystkich szukających możliwości sfinansowania badań naukowych na prezentację informacyjną, podczas której opowiemy, w jakich konkursach i kiedy można składać wnioski, jak się do tego przygotować i jak wygląda proces oceny w naszych konkursach. Następnie członkowie Rady NCN oraz przedstawiciele jednostek naukowych z terenu Podkarpacia w debacie z udziałem publiczności będą rozmawiać o tym, w jaki sposób może być modyfikowana oferta NCN, aby uwzględniać zmiany zachodzące w krajobrazie polskiej nauki oraz pojawiające się potrzeby naukowców pracujących w polskich jednostkach. Uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o NCN z nagrodami, a także odbyć indywidualne konsultacje z pracownikami Centrum po jego zakończeniu.
Do udziału w części otwartej Dni NCN 12 maja zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp na zaplanowane wydarzenia jest wolny.
Warsztatowo-dyskusyjny 13 maja
Drugi dzień Dni Narodowego Centrum Nauki odbędzie się pod znakiem tematycznych warsztatów i dyskusji.
Naukowczynie i naukowcy planujący ubieganie się o finansowanie projektów badawczych w NCN wezmą udział w warsztatach typu mock-panel, czyli symulacji posiedzeń zespołów ekspertów oceniających wnioski. Warsztaty poprowadzą koordynatorzy dyscyplin NCN, którzy na co dzień zajmują się koordynacją procesu oceny wniosków, pracują z ekspertami opiniującymi wnioski i organizują posiedzenia panelowe zespołów. Uczestnicy warsztatów wcielą się w role ekspertów, będą oceniać autentyczne wnioski, które zostały kiedyś złożone do NCN, a których autorzy wyrazili zgodę na wykorzystanie ich w celach szkoleniowych. W ten sposób będą mogli zaobserwować, w jaki sposób pracują zespoły, dowiedzą się, na jakie elementy wniosku zwracają uwagę eksperci oraz jakich typowych błędów w przygotowaniu wniosków unikać.
Pracownicy nauki zaangażowani w prowadzenie projektów badawczych będą mogli nabyć nowe kompetencje w obszarze zarządzania otwartymi danymi badawczymi. Podczas tematycznych warsztatów uczestnicy w grupach przygotują plany zarządzania danymi, a my podpowiemy, jak skutecznie planować, gromadzić i udostępniać dane zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami FAIR.
Pracownicy jednostek naukowych wspierający na co dzień badaczy w obsłudze grantów finansowanych przez NCN tradycyjnie już będą mogli skorzystać z warsztatów dotyczących realizacji projektów. Omówimy pełny cykl życia projektu, począwszy od przygotowania wniosku (w szczególności kosztorysu), poprzez podpisanie umowy, dokonywanie zmian w projektach, raportowanie, a skończywszy na rozliczeniu.
Tego dnia w programie zaplanowaliśmy także spotkanie Rady i dyrekcji NCN ze środowiskiem naukowym oraz władzami regionu, podczas którego chcemy omówić najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem systemu grantowego i finansowaniem badań podstawowych przez NCN, z uwzględnieniem punktu widzenia uczelni, jednostek naukowych i instytucji wspierających naukę na Podkarpaciu.
Wstęp na wydarzenia zaplanowane 13 maja jest ograniczony do osób wcześniej zarejestrowanych lub zaproszonych.
Współorganizatorzy i partnerzy
Współorganizatorem Dni NCN 2025 jest Uniwersytet Rzeszowski, a partnerami inicjatywy Miasto Rzeszów, Wojewódzki Urząd Pracy, uczelnie z terenu województwa oraz Podkarpackie Centrum Innowacji.
Patronami medialnymi Dni NCN są Forum Akademickie oraz Nauka w Polsce PAP, a także nowiny24.pl, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via, TVP Info oraz TVP3 Rzeszów.
Dni NCN odbywają się od 2013 roku. Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku i Wrocławiu, a ostatnia – w 2023 roku w Bydgoszczy.