Depresja to choroba jak każda inna i nie powinna być ignorowana, ponieważ może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji. O charakterystyce i potrzebie zrozumienia istoty depresji, rozwoju choroby i sposobach leczenia opowiedział mgr Jan Gosztyła w wykładzie pt. Depresja, melancholia, demon w środku dnia w ramach nowego cyklu spotkań: „Zdrowe relacje, zdrowa psychika”.
Z depresją jest taki problem, że na dobrą sprawę każdy jest ekspertem, i każdy coś wie. Wielu osobom wydaje się, że wiedzą bardzo dużo, niestety najczęściej ich wiedza jest wiedzą błędną, wiedzą zbudowaną na stereotypach – mówi mgr Jan Gosztyła.
Prelegent dokładnie objaśnia, skąd bierze się depresja oraz omawia emocje z nią związane takie jak: smutek, przygnębienie, zaburzenie rytmu dobowego czy niska samoocena. Tłumaczy początkowe objawy schorzenia, jak i również poszczególne etapy depresji i ich znaczenie w kontekście całego procesu rozwoju choroby.
W literaturze przedmiotu jest takie porównanie rozwijającej się depresji do rdzy, która koroduje. Nie widać jej do pewnego momentu. Można również porównać ją do choroby, która atakuje drzewo i powoduje, że środek drzewa wysycha […] dopóki kory nie usuniemy, to nie widzimy, że coś złego się dzieje – mówi mgr Jan Gosztyła.
Wykład porusza również kwestie diagnozowania schorzeń zaburzenia nastroju oraz istoty dokonywania analiz i wyciągania wniosków przez specjalistów. Tylko osoby wykwalifikowane będą w stanie rzeczowo ocenić etap rozwoju oraz konkretny rodzaj schorzenia i dodatkowo wprowadzą osobę chorą w cały proces leczenia.
Prelegent podkreśla także, jak ważne jest odpowiednie zwracanie się do osób chorych. Oto lista zwrotów, których nie wolno stosować:
– Weź się w garść!
– Inni mają gorzej, i nie narzekają.
– Postaraj się bardziej, dasz radę!
– Znajdź sobie jakieś hobby/zajęcie/pasję.
Tego typu wypowiedzi, mimo dobrych chęci, nikomu nie pomogą, a mogą nawet powodować u chorej osoby pogorszenie nastroju.
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wykładu:
Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Zapraszamy na kolejne wykłady w ramach cyklu „Zdrowe relacje, zdrowa psychika”:
- 19 marca br. dr Olga Kurek-Ochmańska podczas wykładu pt. „Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka” poprowadzi odbiorców poprzez gąszcz nieścisłości i mitów narosłych wokół zaburzeń osobowości i opowie o najczęściej występujących zaburzeniach osobowości i ich objawach;
- 30 kwietnia br. mgr Agata Ziemiakowicz podczas wykładu pt. „Poczucie własnej wartości – Twoja supermoc” zdefiniuje zdrowe poczucie własnej wartości, opowie co ma na nie wpływ i jak je budować aby nam sprzyjało i było naszą wewnętrzną supermocą.