Rozwój sztucznej inteligencji budzi niepokój nie tylko naukowców, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. Obawiamy się wielu aspektów przyszłości związanych z jej ewolucją. Na pytanie „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” próbowali odpowiedzieć prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz reżyser Krzysztof Zanussi podczas spotkania, które odbyło się w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”. Teraz nagranie ze spotkania jest dostępne w formie podcastu.

Jest bardzo wiele kasandrycznych wizji mówiących, że ta sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jak te komputery będą takie bardzo mądre, to dojdą do wniosku, że właściwie po co im ci ludzie, jakieś tam białkowe prototypy robotów – zniszczyć! Jest taka obawa. Ja postaram się tą obawę rozwiać państwu – mówi prof. Ryszard Tadeusiewicz.

Czy ten homo sapiens, który tu siedzi na sali, i który do państwa też przemawia, czy ten homo sapiens, to jest ostatni krzyk ewolucji? Czy czeka nas następny krok w rozwoju i powstanie jakiś … nadczłowiek, który będzie lepszy od nas? – zastanawia się prof. Krzysztof Zanussi.

Na pytanie „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” próbowali odpowiedzieć prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz reżyser Krzysztof Zanussi podczas spotkania, które odbyło się w grudniu 2023 roku, w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”. Wysłuchaj nagrania ze spotkania w formie audio.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat organizuje wykłady, seminaria i spotkania otwarte, które budzą zainteresowanie nie tylko naszych studentów, ale szerokiego grona odbiorców. Naszymi Gośćmi byli do tej pory między innymi: ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Zanussi, Anna Dymna, prof. Krzysztof A. Meissner, prof. Jerzy Bralczyk, czy śp. prof. Jerzy Vetulani.

Podcasty w ostatnich latach stały się jednym z bardziej popularnych formatów komunikacji. Dostarczają nie tylko rozrywki, ale są także wartościowym źródłem informacji na przeróżne tematy – od wiadomości ze świata, przez naukę i kulturę, aż po osobiste historie. Dają możliwość odkrycia interesujących pasji i nauczenia się nowych umiejętności, a to wszystko w wygodnej formie dźwiękowej. Podcastów WSIiZ można słuchać poprzez stronę internetową oraz aplikacje mobilne: SpotifyApple Podcasts i Google Podcasts w dowolnym miejscu i czasie. Podcasty publikowane są co dwa tygodnie w czwartki.