Gospodarzem Międzynardowej Szkoły Letniej „The era of Innovation in the Tourism Industry” było serbskie miasto Nowy Sad, Europejska Stolica Kultury i Młodzieży 2021-2022, a organizatorem Uniwersytet w Nowym Sadzie, Wydział Nauk Technicznych, Katedra Inżynierii Przemysłowej i Zarządzania. Wydarzenie miało miejsce w dniach 4-8.10.2021 w formule online.
Podczas 5 dni roboczych studenci otrzymali solidne i praktyczne wprowadzenie do przedsiębiorczych wymiarów innowacji opartych na technologii w branży turystycznej. Przemysł turystyczny jest uznawany za źródło innowacji, wzrostu gospodarczego, dobrobytu osobistego i spójności społeczności, ale wykorzystanie jego potencjału może być trudne. Celem Międzynarodowej Szkoły Letniej było stworzenie i wspieranie zespołów przedsiębiorczych w branży turystycznej, które łączą technologię i kreatywność tworząc innowacje i próbując zmieniać otoczenie. Podczas Międzynarodowej Szkoły Letniej studenci skupili się na zadaniach, które pokazują wartość kreatywnego myślenia, innowacji i zachowań przedsiębiorczych. Zastanawiali się również nad granicami rozwoju branży turystycznej wykorzystując kreatywność do generowania pomysłów.
Szkoła letnia online odbywała się przy użyciu:
- Platformy e-learningowej Moodle, na której został utworzony kurs z materiałami przygotowawczymi do których dostęp studenci mieli przed rozpocząciem zajęć. Wszystkie materiały dydaktyczne oraz nagrania były na niej przechowywane.
- Platforma komunikacji wideo Zoom do zdalnej komunikacji podczas warsztatów i spotkań.
- Platformy Miro do interaktywnej pracy zespołowej.
Organizując zajęcia w formule online ze względu na sytuację pandemiczną i niemożność udziału wszystkich partnerów w zajęciach w Serbii obawialiśmy się o atrakcyjność tego sposobu przekazu dla studentów zmęczonych półtorarocznym okresem zdalnego nauczania. Postanowiliśmy jednak spróbować, nazwa projektu ICT4STD (Information and Communication Technologies for Sustainable Tourism Development) zobowiązuje. Na szczęście wg opinii studentów zajęcia okazały się interesujące i pozwoliły wzbogacić ich wiedzę i umiejętności praktyczne. Dyskusje z zaproszonymi ekspertami oraz sesje burzy mózgów pozwoliły uzyskać studentom nowe spojrzenie na rolę innowacji technologicznych dla zrównoważonego rozwoju turystyki. – dr Joanna Wójcik, Kierownik projektu ICT4STD.
W Szkole Letniej (może bardziej adekwatną nazwą byłaby Szkoła Jesienna) udział wzięło 18 studentów z 3 krajów (Niemcy, Polska oraz Serbia) oraz 8 nauczycieli akademickich (dodatkowo nauczyciele ze Szwajcarii). WSIiZ reprezentowali mgr Łukasz Stokłosa oraz dr Sylwia K. Mazur. Następne szkolenie dla studentów planowane jest w Berlinie w marcu 2022 roku – o ile sytuacja pandemiczna pozwoli.
Celem projektu ICT4STD jest modernizacja oferty 4 uczelni – Università della Svizzera Italiana (Szwajcaria), Univerzitet u Novom Sadu (Serbia), Hochschule für Nachhaltige Entwicklung Eberswalde (Niemcy) oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – poprzez opracowanie, przetestowanie i wdrożenie innowacyjnego kursu „ICT jako narzędzie rozwoju i promocji zrównoważonego rozwoju turystyki” skierowanego do studentów kierunków związanych z turystyką.