Świeżo upieczeni Absolwenci i Absolwentki otrzymali pielęgniarskie czepki lub przypinki przedstawiające czepek – w taki sposób połączyliśmy polskie tradycje pielęgniarskie z tradycjami międzynarodowymi. Uroczyste fanfary, przemówienia, gratulacje i łzy wzruszenia, tak wyglądała trzecia w historii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uroczystość czepkowania absolwentów kierunku Pielęgniarstwo.
Czepki, przypinki i dyplomy
Czepkowanie to symboliczny i niezwykle ważny moment w życiu każdego przyszłego pielęgniarza i pielęgniarki – akt przyjęcia do zawodu, podkreślający profesjonalizm, odpowiedzialność oraz gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wydarzenie odbyło się 16 maja br. w Auli Głównej Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej. Czepki pielęgniarskie i przypinki przedstawiające czepek otrzymało łącznie 64 absolwentów – 28 osób ze ścieżki anglojęzycznej oraz 36 ze ścieżki polskojęzycznej. Władze uczelni wręczyły absolwentom listy gratulacyjne i dyplomy.
„Z szacunkiem i dumą przyjmuję nadany mi pielęgniarski tytuł zawodowy i uroczyście przyrzekam sprawować profesjonalną i troskliwą opiekę nad zdrowiem i życiem ludzkim na każdym jego etapie. Promować zdrowie, zapobiegać chorobom, pielęgnować chorych, uczestniczyć w procesie terapeutycznym, przeciwdziałać cierpieniu i łagodzić jego skutki…” – to fragment ślubowania, które wypowiedzieli przyszli pielęgniarze i pielęgniarki.
Absolwentów i licznie zgromadzonych gości przywitał Rektor WSIiZ dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIIZ, otwierając uroczystą Graduację. Podczas ceremonii głos zabrali znamienici goście: Małgorzata Sowa – Zastępca Przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie, Karol Ożóg– Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Irena Marszałek-Czekierda – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Grzegorz Wrona – Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Nie ukrywam, że jest to dla mnie wielka radość, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w uroczystości graduacyjnej i zarazem w czepkowaniu absolwentek i absolwentów kierunku Pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na pewno dzisiaj padnie wiele słów na temat tego, jak ważny jest ten zawód i jak bardzo cieszy nas, że tyle osób chce podejmować w swoim życiu te trudne zadania. Dzisiaj jest ten dzień, kiedy celebrujemy kolejną grupę, która ostatnie kilka lat ciężko pracowała na to, aby tu dzisiaj być i świętować razem z nami. Gratulując dzisiaj absolwentom i absolwentkom, dziękuję też wszystkim, którzy pomagali im i wspierali ich na tej drodze. Życzę Wam takiej naprawdę głębokiej satysfakcji z tej pracy, niegasnącej pasji, no i oczywiście siły i cierpliwości do tej codziennej troski o drugiego człowieka – powiedziała dr Barbara Przywara, Prorektorka ds. Nauczania.
Nagrody dla najlepszych absolwentów
Dyplomy za najwyższe oceny z toku studiów odebrali Kariri Panashe oraz Joanna Szaro, zaś wyróżnienia przypadły: Patrycji Czopik, Paulinie Czarneckiej, Iwonie Smaroń, Julii Kochman oraz Muzavazi Fadzai, Sibanda Thandeka, Chukwuka Amarachukwu, Munodawafa Tsitsi. Dyplomy Absolwenta Roku odebrały z kolei Kunashe Charamba oraz Patrycja Czopik.
Czepkowaniu i wyróżnieniom najlepszych absolwentów i absolwentek towarzyszyło wiele emocji, od tremy, przez uśmiechy, po łzy wzruszenia. Wsparcie i gromki aplauz płynął od licznie zgromadzonych na widowni rodzin przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Były kwiaty, balony i huk braw.
Troska o drugiego człowieka
Do absolwentów i absolwentek zwróciła się Katarzyna Wyczarska-Dziki, Prodziekan Kolegium Medycznego ds. kierunków Pielęgniarstwo – Dzisiaj spotkaliśmy się, aby uroczyście zakończyć ważny etap w życiu tych, którzy ponad trzy lata temu zdecydowali się poświęcić swoje serce, czas i przyszłość zawodową jednej z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej wymagającej profesji – pielęgniarstwu. Drodzy absolwenci za Wami miesiące intensywnej nauki, liczne praktyki, egzaminy, chwile zwątpienia, a także chwile dumy, pierwsze sukcesy i ta wyjątkowa satysfakcja, która przychodzi wtedy, gdy wiemy, że nasze działania mają realny wpływ na zdrowie i życie drugiego człowieka. Wybraliście zawód, który opiera się na wartościach, jak empatia, troska i gotowość do służby drugiemu człowiekowi. To wyjątkowe wyróżnienie, ale również ogromna odpowiedzialność.
Minione trzy lata w imieniu rocznika podsumowała Patrycja Czopik – Dziś stoimy tutaj, nie jako osoby zaczynające swoją drogę, ale jako świeżo upieczeni pielęgniarki i pielęgniarze, którzy przeszli już ważny etap. Otrzymanie czepka, to nie tylko tradycja, to symbol, który mówi – jestem gotowy służyć drugiemu człowiekowi. Dla wielu z nas ta chwila jest spełnieniem marzenia, którego początek miał miejsce dawno temu. Każdy z nas przyszedł tu z własną historią, z pasją, z wątpliwościami, z nadzieją, że kiedyś będziemy częścią tego pięknego zawodu. A dziś? Dziś to się dzieje naprawdę. Czepek to nie tylko biały materiał, to jest znak zaufania, zobowiązania, ale przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności. Od dziś mamy być dla pacjenta, nie tylko ręką, która poda leki, ale sercem, które potrafi zrozumieć, głosem, który uspokoi i obecnością, która daje siłę.
Absolwentka Roku podziękowała także wykładowcom i prowadzącym za przekazaną wiedzę, cierpliwość i stawiane przed studentami wymagania, które kształtowały w nich siłę i odpowiedzialność. Wspomniała również, jak te trzy lata studiów, zintegrowały ich jako grupę, dzięki czemu byli dla siebie wsparciem.
Graduacja już za nami
Podczas uroczystości wspomniano także o ważnym wydarzeniu w życiu uczelni – otwarciu Centrum Symulacji Medycznej WSIiZ im. dr n. med. Ryszarda Palczaka. To nowoczesne centrum umożliwia studentom kształcenie praktyczne w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów pracy klinicznej, z wykorzystaniem najnowszych technologii i metod symulacji medycznej.
Graduacji towarzyszył koncert Diany Dubenskiej wraz z gitarowym akompaniamentem Tomka Stężalskiego, podczas którego wyświetlały się pamiątkowe zdjęcia zrobione w trakcie studiów przez absolwentów i absolwentki tego rocznika. Uroczystość zakończyły symboliczne podrzucenie biretów i toast.
Pierwszy rocznik studiów na kierunku Pielęgniarstwo we WSIiZ rozpoczął swoje kształcenie w 2020 roku. W 2023 roku dyplomy odebrało blisko 40 absolwentek i absolwentów (w tym 3 panowie). Rok temu dyplomy odebrało 27 osób, które zakończyły studia na polskojęzycznej ścieżce kształcenia (w tym jeden pan), oraz 16 osób, które studiowały na ścieżce anglojęzycznej (w tym 6 panów). Są to obywatele krajów: Zimbabwe, Nigeria, Kenia i Republika Południowej Afryki.