Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie została partnerem edukacyjnym firmy Splunk, światowego lidera rozwiązań cyfrowych. O korzyściach tego partnerstwa dla naszych studentów i uczelni opowiada Lucjan Hajder z Katedry Inteligentnych Systemów i Sieci WSIiZ.
Mgr Lucjan Hajder jest wykładowcą w Katedrze Inteligentnych Systemów i Sieci WSIiZ. Jak sam mówi – Po ukończeniu studiów i rozpoczęciu pracy, prowadziłem zajęcia z programowania. W 2000 roku z WSIiZ skontaktowała się firma Cisco z propozycją współpracy. Zbieg okoliczności sprawił, że to właśnie ja pojechałem na szkolenie zorganizowane przez firmę Cisco. To całkowicie zmieniło drogę mojej kariery zawodowej. Dziś mogę powiedzieć, że w sumie przypadek sprawił, że się przekwalifikowałem i obecnie zajmuję się tematyką bezpieczeństwa w sieciach informatycznych.
WSIiZ zostało partnerem edukacyjnym firmy Splunk i członkiem Splunk Academic Alliance, co to tak naprawdę znaczy?
Nasza uczelnia została zaakceptowana w programie Splunk Academic Alliance, dzięki temu nawiązaliśmy partnerstwo strategiczne w obszarze edukacji z firmą Splunk. Firmą, która jest światowym liderem rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Są to rozwiązania adresowane głównie do dużych przedsiębiorstw. Przez niezależne instytucje rozwiązania firmy Splunk oceniane są jako najbardziej zaawansowane i najlepiej chroniące sieci informatyczne przed cyberatakami. Jedną z bardzo ważnych referencji, która wskazuje na poziom tego rozwiązania jest opinia niezależnej instytucji Gartner, która produkty firmy Splunk dotyczące cyberbezpieczeństwa, oceniła jako praktycznie najlepsze na świecie, na równi z firmą Microsoft.
Jak najprościej można powiedzieć, czym zajmuje się firma Splunk?
Tworzy oprogramowanie, które pomaga administratorom lepiej panować nad kwestiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Oprogramowanie, które pozwala nam zarządzać tym co dzieje się w naszych sieciach, pozwala nam to kontrolować i weryfikować. Dostarcza nam pełną wiedzę o tym, co się dzieje w naszych sieciach informatycznych pod kątem cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu proces zapewnienia cyberbezpieczeństwa jest wsparty rozwiązaniami informatycznymi, które również za pomocą sztucznej inteligencji pomagają informatykom zidentyfikować, czy doszło do zagrożenia, czy doszło do ataku, a jeśli tak, to podjąć działania, które temu zapobiegną.
Na czym dokładnie polega partnerstwo naszej uczelni z firmą Splunk?
To partnerstwo ma kilka elementów. Dzięki tej współpracy nasza uczelnia i nasi studenci otrzymują dostęp do oprogramowania firmy Splunk. Oprogramowanie, które możemy używać w celach edukacyjnych, pomaga naszym studentom ćwiczyć i rozwijać się. Innym aspektem tego partnerstwa jest dostęp do środowiska laboratoryjnego, w którym jesteśmy w stanie przeprowadzić dla naszych studentów interesujące ćwiczenia laboratoryjne z poszczególnych produktów firmy Splunk, żeby pokazać, jak wykorzystywać je w praktyce. Realizowane będą dla studentów scenariusze cyberataku, żeby mogli się nauczyć, jak faktycznie obronić się przed takim atakiem. Jest to bardzo potrzebna wiedza na obecnym rynku pracy, na którym wyraźnie widać rosnące zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa, którzy znajdują pracę właściwie bez żadnych problemów i to pracę z bardzo wysokim wynagrodzeniem.
Czy to oznacza, że nasi studenci kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem będą mieli ćwiczenia ze specjalistami z firmy Splunk?
Najpierw odbędzie się proces szkolenia naszych instruktorów, następnie specjaliści z firmy Splunk będą prowadzić pewne zajęcia i warsztaty dla naszych studentów, zarówno stacjonarnie, jak i online. Będzie to miało na celu wzbogacenie procesu dydaktycznego o kontakt z ludźmi z branży z dużym doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Spowoduje to, że nasi studenci wchodząc w rynek pracy ,będą mieli już jakieś realne doświadczenia, a nie tylko akademicką wiedzę.
Firma ta ma oddziały na całym świecie, główny oddział znajduje się w San Francisco, czy to oznacza, że nasi studenci będą mieli szanse na staże lub praktyki w takich światowych oddziałach firmy?
Nasi studenci będą mogli odbywać płatne praktyki w biurach firmy Splunk. Wprawdzie szczegóły są jeszcze uzgadniane. Najbardziej naturalne wydają się praktyki w biurze w Krakowie, które jest najbliżej, i które zatrudnia ponad 500 osób. Nasi studenci muszą mieć świadomość, że często takim typowym scenariuszem praktyk jest scenariusz – jeśli osoba przyjęta na taki staż sprawdzi się, to zazwyczaj zostaje ona zatrudniona przez tą firmę. Jednym z celów firmy Splunk jest właśnie poszukiwanie dobrych kandydatów do pracy, a staże są fantastyczną formą weryfikacji. Nie wykluczamy, że w przyszłości będą również możliwe praktyki w innych oddziałach firmy, gdzie także poszukiwani są pracownicy, ponieważ firma Splunk jest bardzo dynamicznie rozwijającą się firmą, w której zatrudnienie rośnie, a nie maleje.
Czy partnerstwo z firmą Splunk wiąże się także z certyfikowaniem wiedzy naszych studentów?
Dzięki temu partnerstwu i uczestnictwu w programie Splunk Academic Alliance, nasi studenci otrzymują przewagę konkurencyjną na rynku pracy, ponieważ podczas studiów zdobywają praktyczną wiedzę dotyczącą jednego z najlepszych produktów na rynku związanego z cyberbezpieczeństwem. Jestem przekonany, że przedsiębiorcy, którzy szukają kandydatów do pracy, będą znacznie bardziej preferować zatrudnienie takiej osoby, która taką wiedzę już posiada, niż takiej, którą tego wszystkiego trzeba będzie dopiero nauczyć. Dlatego naszym absolwentom powinno być łatwiej znaleźć pracę. Ta wiedza, którą nasi studenci nabędą na tych szkoleniach, prowadzonych według autoryzowanego programu szkolenia przez firmę Splunk, będzie potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami branżowymi. Firma Splunk zadeklarowała, że vouchery na egzaminy dla naszych studentów, którzy zakończą pewien etap szkolenia, będą bezpłatne. Przed osobą, która zda taki międzynarodowy egzamin, otwiera się rynek pracy na całym świecie.
Czy to partnerstwo wiąże się z tym, że WSIiZ jako uczelnia staje się bezpieczniejszy jeśli chodzi o cyberzagrożenia?
Oczywiście, że tak. W wyniku tego partnerstwa planujemy wdrożyć oprogramowanie firmy Splunk na naszej uczelni. Chciałbym podkreślić również, że w ramach partnerstwa i zajęć planujemy stworzenie czegoś na wzór SOCa – Security Operation Center, czyli jednostki dbającej o cyberbezpieczeństwo całej instytucji. Wiele instytucji poszukuje specjalistów, którzy mogliby pracować w SOC. Dlatego naszym pomysłem jest stworzenie takiego studenckiego SOC, w ramach którego, wspólnie ze studentami, będziemy dbać o bezpieczeństwo uczelni. Studenci będą pełnić rolę pentesterów, zdobywając jednocześnie praktyczne umiejętności, które na pewno przydadzą się im w przyszłej karierze zawodowej.
Niestety cyberzagrożeń jest coraz więcej, są one przez przestępców ciągle zmieniane, czy automatycznie jest to związane z potrzebą większej ilości specjalistów od cyberbezpieczeństwa?
Już dzisiaj jesteśmy na etapie, że wszystkie instytucje, które użytkują systemy informatyczne potrzebują takich specjalistów. Niestety ciągle jest ich stanowczo za mało w stosunku do potrzeb. Dlatego specjaliści od cyberbezpieczeństwa szybko znajdują bardzo dobrze płatną pracę.
Obrona przed cyberatakami polega na bardzo dokładnej i żmudnej analizie tego, co dzieje się w danym systemie informatyczny, danej sieci komputerowej. W ostatnim czasie coraz częściej do pomocy przy tej analizie wykorzystuje się sztuczną inteligencję. Firma Splunk jest liderem wykorzystywania AI w analizie cyberbezpieczeństwa w celu wynajdywania nowych, nieznanych do tej pory ataków.
I tu właśnie przechodzimy do gorącego w ostatnim czasie tematu – czy istnieje zagrożenie, że sztuczna inteligencja zastąpi specjalistów od cyberbezpieczeństwa?
Myślę, że absolutnie nie. AI będzie wspomagać tych specjalistów, ale ich nie zastąpi. To widać ewidentnie po tym, co się teraz dzieje jeśli chodzi o produkty oferowane na rynku i to co się dzieje na rynku pracy. Mimo że, pojawiają się rozwiązania wspierające systemy cyberbezpieczeństwa, które wykorzystują sztuczną inteligencję, nie obserwuje się jednocześnie trendu zwolnień wśród specjalistów, wręcz przeciwnie. Sztuczna inteligencja ma tylko odciążać ludzi od takich żmudnych, niekoniecznie kreatywnych prac, czyli ma wspomóc człowieka. Póki co, człowiek jest ciągle niezastąpiony.
Rozmawiała Anna Klee-Bylica, Rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Partnerstwo dla kierunków:
- Menager cyberbezpieczeństwa
- Cyberbezpieczeństwo I stopnia
- Cyberbezpieczeństwo II stopnia
- Zarządzanie cyberbezpieczeństwem
Współpraca z firmą Splunk, to kolejny krok w budowaniu nowoczesnego, praktycznego i ukierunkowanego na potrzeby rynku pracy kształcenia studentów WSIiZ.