Czy każdy potrafi opowiedzieć o swoim problemie ze zdrowiem tak, aby lekarz dobrze go zrozumiał i dzięki temu postawił właściwą diagnozę, a potem dokonał wyboru właściwej terapii? Czy każdy lekarz potrafi dowiedzieć się od swojego pacjenta tego, co ważne dla jego zdrowia? Co służy prawdziwemu porozumieniu między pacjentem a lekarzem? Kluczowy jest język, którego używamy.

Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 50 rok życia, do wzięcia udziału w wyjątkowym spotkaniu z prof. Jerzym Bralczykiem pt. „Co w sercu, to na języku, czyli jak rozmawiać z lekarzami w XXI wieku”. Spotkanie organizowane w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+.

Podczas wykładu dowiecie się Państwo:

• jak interpretować i stosować termin „zdrowie” w wybranych kontekstach sytuacyjnych
  • kilka słów o zdrowiu i komunikacji z punktu widzenia lekarza a pacjenta
  • jak powinna wyglądać poprawna komunikacja między lekarzem a pacjentem
  • jak opowiedzieć o problemie zdrowotnym by w efekcie specjalista mógł dokonać odpowiedniej diagnozy i dobrać właściwą terapię.

Spotkanie, które odbędzie się 20.03.2024 r. o godz. 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będzie miało konwencję rozmowy, którą poprowadzi dr Iwona Leonowicz-Bukała, Dziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

• Ze względów organizacyjnych, osoby zainteresowane uczestnictwem stacjonarnym prosimy o rejestrację poprzez uzupełnienie formularza rejestracyjnego. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

***

Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Prof. dr hab. Jerzy Bralczyk – znany i lubiany językoznawca, profesor nauk humanistycznych i specjalista w dziedzinie marketingu, reklamy i polityki. Jego książki traktują o języku polskim, można je uznać jako encyklopedię naszej kultury. Wśród nich można znaleźć historie najpopularniejszych porzekadeł, czy polskich imion. Mistrz słowa i niestrudzony popularyzator wiedzy w telewizji, radiu, prasie i innych środkach przekazu. Autor licznych publikacji przybliżających wiedzę o języku polskim – o pochodzeniu różnych słów, ich znaczeniu i kontekstach, w których są używane, a także bystry obserwator i analityk zmian zachodzących w języku. Prof. Jerzy Bralczyk bardzo dużą uwagę przykłada do słów stosowanych podczas rodzinnych rozmów, w związku lub przyjaźni.

Dr Iwona Leonowicz-Bukała – medioznawczyni i migracjolożka, Dziekanka i Audiunktka, doktorka nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, magistra kulturoznawstwa, licencjatka politologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki oddziaływania współczesnych mediów na kwestie migracji, zdrowia i gender. Zajmuje się głównie mediami społecznościowymi oraz komunikacją cyfrową. Autorka kursów i warsztatów medialnych, a także programów studiów kierunków związanych z mediami i komunikacją.

Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Społeczna Odpowiedzialność Nauki