Uniwersytet Toronto zaprosił dr Konrada Szocika z Katedry Nauk Społecznych WSIiZ do udziału w panelu dyskusyjnym online pod tytułem „Interstellar Health: Medicine to New Heights”.

Organizowane przez Uniwersytet Toronto „UofT Talks” to coroczne sympozjum komunikacji naukowej w stylu „TED Talks”, poświęcone prezentacji interdyscyplinarnych perspektyw na istotne tematy w opiece zdrowotnej. Każdego roku dążymy do stworzenia dynamicznej przestrzeni, która ułatwia zaangażowanie i edukację oraz kwestionuje błędne wyobrażenia na temat wieloaspektowych i złożonych tematów naukowych, a zwłaszcza tych związanych ze zdrowiem – informują organizatorzy „UofT Talks”.

W tym roku przygotowano dwa panele dyskusyjne. W pierwszym pt. „Intersections Between Space and Medicine” udział wezmą: dr Hilding Neilson – astrofizyk; dr Shawna Pandya – kanadyjska lekarka i dr Robert Thirsk – astronauta. Druki panel zatytułowany „Emerging and Future Trends in Space Medicine” będzie wymianą zdań pomiędzy pracującą w NASA rezydentką medycyny lotniczej dr Kristi Ray, lekarzem medycyny pracy z wyjątkowym doświadczeniem w medycynie lotniczej dr Joan Saary oraz dr Konradem Szocikiem. Wystąpienie dotyczyć będzie problemów bioetycznych, które mogą wystąpić w przyszłych długoterminowych misjach kosmicznych. Na przykład, czy mamy prawo do modyfikacji genetycznej przyszłych astronautów, czy samo wysyłanie ich w niebezpieczne misje może znaleźć uzasadnienie etyczne (w imię jakich celów misji), czy wreszcie czy byłoby czymś akceptowanym moralnie istotne zmodyfikowanie ich moralności i psychiki w imię sukcesu misji – opowiada o tematyce dyskusji dr Konrad Szocik. Oba panele poprowadzi słynny kanadyjski dziennikarz naukowy Bob McDonald.

Sympozjum „UofT Talks” odbędzie się online 2 czerwca br. o godz. 6-9 pm (EAST) [Polska, 3 czerwca w godz. 00:00-03:00. Szczegółowe informacje oraz rejestracja na wydarzenie dostępne są TUTAJ.