Blisko 6 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski przystąpiło do ostatniego etapu XIX Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Do finału, który odbył się 12 czerwca 2024 roku, przeszło 10 osób. Zwycięzcą Olimpiady został Bartosz Słyś z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” jest organizowana przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży” przy współpracy z ekspertami Team Europe, punktami EUROPE DIRECT oraz Stowarzyszeniem „Pomorskie w Unii Europejskiej”. Za przebieg etapów okręgowych w województwie podkarpackim odpowiada EUROPE DIRECT – Rzeszów.

– Olimpiada „Gwiezdny Krąg” to projekt realizowany od 2004 roku, który ma na celu popularyzację m.in. wiedzy o Unii Europejskiej i jej instytucjach. Kierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Korzyścią udziału w olimpiadzie są nie tylko fantastyczne nagrody takie jak np. wyjazd turystyczny do wybranego przez uczestnika miejsca w UE, ale również sprawdzenie swojej wiedzy i udział w przedsięwzięciu na skalę ogólnopolską – informuje Joanna Sowińska z EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Komisji XIX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”.

Finał konkursu odbył się w Słupskim Ratuszu i składał się z dwóch części. W pierwszej kolejności uczestnicy zmierzyli się z debatą, a następnie odpowiadali na pytania jury. Olimpiada realizowana była pod dwoma hasłami: Wybory do Parlamentu Europejskiego oraz 20-lecie członkostwa Polski w UE.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie EUROPE DIRECT – Rzeszów.