Nowy Rok, a z nim nowy wykład w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+. Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Badania obciążania stóp jako nowoczesna metoda diagnostyki zaburzeń równowagi i ryzyka upadków u osób po 50 r.ż.” w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+. Wykład odbędzie się 17.01.2024 r. o godzinie 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Wykład poprowadzi Blanka Martowska – doktorantka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Absolwentka studiów magisterskich kierunku Fizjoterapia oraz kierunku Biologia eksperymentalna. Jej praca zawodowa i zainteresowania skupiają się na terapii pacjentów po zabiegach ortopedycznych w tym po zabiegach rekonstrukcyjnych aparatu więzadłowego i endoprotezoplastykach stawów. W pracy naukowej zajmuje się oceną rozkładu nacisku stóp na podłoże u osób w różnym wieku oraz wpływem parametrów równowagi ciała i stabilności posturalnej na ryzyko upadków.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie w zespole Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Obecnie czynnie angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, w szczególności dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, będąc członkiem Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Porażeniem Mózgowym „Daj szansę”.
Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wtedy o wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego na stronie internetowej do dnia 17.01.2024 do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres email.
Wraz z wiekiem obserwujemy stopniowe pogorszenie stanu funkcjonalnego aparatu ruchu w wyniku przebiegu różnych chorób. Coraz częstsze występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych czy kręgosłupa wpływa na zmianę w obciążaniu stóp. Asymetria rozkładu nacisku stóp na podłoże pogarsza kontrolę równowagi co przekłada się na zwiększenie ryzyka upadków.
Badania wykorzystujące specjalistyczne platformy do oceny rozkładu nacisku stóp na podłoże dostarczają szeregu danych, które stanowią bardzo ważny aspekt wykorzystywany w badaniach dotyczących chodu i postawy, planowaniu procesu terapeutycznego a także w zapobieganiu urazom. Badanie pedobarograficzne pomaga określić ryzyko upadków, które może być następstwem zaburzeń równowagi i koordynacji występujących w przebiegu różnych schorzeń także w procesie starzenia. Badania na platformach mogą być nie tylko cennym dodatkiem kompleksowej rehabilitacji, mogą też zapobiegać interwencjom ortopedycznym i wpływać na poprawę jakości życia pacjentów. Platformy pedobarograficzne w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem, sztuczną inteligencją oraz informacją zwrotną dotyczącą zaistniałych zmian fizjologicznych, mogą być szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny, rehabilitacji i sporcie, co przyczyni się do tworzenia innowacyjnych sposobów indywidualnego leczenia pacjenta.
Podczas wykładu dowiecie się Państwo:
- co wpływa na utrzymanie stanu równowagi ciała człowieka,
- jakie jest ryzyko i konsekwencje upadków osób po 50 r.ż.,
- na czym polega badanie obciążania stóp,
- czego możemy dowiedzieć się o naszej równowadze podczas badania,
- jakie działania będą miały pozytywny wpływ na równowagę i stabilność postawy.
DOROBEK NAUKOWY PRELEGENTA:
1. Krawczyk-Suszek M, Martowska B, Sapuła R. Analysis of the Stability of the Body in a Standing Position When Shooting at a Stationary Target―A Randomized Controlled Trial. Sensors. 2022;22(1):368.
2. Mańdziuk M, Martowska B, Krawczyk-Suszek M, Kubicka K, Szpunar P, Kołodziej K, et al. The Impact of Sound on a Fixed Spectrum and Intensity on Selected Parameters of Stability. J Heal Study Med. 2020;(1):71–91.
3. Krawczyk – Suszek M, Martowska B, Cygan N, Mierzwińska A, Maciejewski R, Bednarski J. Assessment of the function of the knee after rehabilitation in patients with gonarthrosis – the KOOS scale. World Sci News. 2019;122:1–11.
4. Martowska, B., Sitarz, L., Ziętak-Singh, E., & Krawczyk-Suszek, M. Assessment of Functional and Gait Efficiency in Patients after Knee Endoprosthesis. Journal of Health Study and Medicine, 2022(1), 101-116.
Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.