Badania dr Marleny Krawczyk-Suszek oraz dra Arkadiusza Gawła dotyczące jakości życia zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Scientific reports oraz opisane na stronie Research in Poland, która prowadzona jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Publikacje na tych stronach mają na celu promowanie dokonań polskiej nauki i polskich naukowców na arenie międzynarodowej poprzez komponent success.
Jakość życia to obszar, który stale się zmienia w odpowiedzi na sytuację, w której człowiek funkcjonuje, niezależnie od tego czy jest to sytuacja epidemiologiczna, ekonomiczna, społeczna czy inne. Zatem badania nad jakością życia uwzględniające różne czynniki powinny stanowić nieodłączny element badań naukowych prowadzony jednocześnie wraz z pojawiającymi się zmianami w obszarze funkcjonowania człowieka.
Opublikowane przekrojowe badania dotyczące jakości życia skorelowanej ze zdrowiem (Health Related-Quality of Life (HR-QoL) pacjentów w 13 różnych grupach chorób w Polsce obejmujące grupę 7620 pacjentów leczonych ambulatoryjnie, pozwoliła na obiektywną ocenę korelacji odczuwanego poziomu HR-QoL zmieniającego się wraz z wiekiem pacjentów oraz wysunięcie wniosków będących podstawą dla przyszłego kierunku działań podejmowanych w obszarze polityki zdrowia publicznego w Polsce. Jest to jedyne i największe przekrojowe badanie w Polsce pozwalające w jednym opracowaniu na porównanie 13 grup chorób – mówi dr n. o zdr. Marlena Krawczyk-Suszek, Kierownik Katedry Fizjoterapii WSIiZ.
Badania wykazały, że poza chorobami nowotworowym i chorobami układu krążenia istotne znaczenie mają także choroby neurologiczne w grupie pacjentów 60+, które silnie obniżają HR-QoL pacjentów, zarówno w sferze mentalnej, jak i fizycznej. Stale i niezmiennie dominującą od wielu lat jednostką chorobową obniżającą HR-QoL, w każdym wieku, są choroby nowotworowe.
Wyłonienie chorób neurologicznych jako ważnego czynnika determinującego gorsze poczucie HR-QoL podkreśla konieczność zaimplementowania działań na rzecz redukcji częstości występowania chorób neurologicznych, jak i zniesienia skutków tych chorób, które determinują gorszy odczuwany poziom HR-QoL. Należy wdrożyć poza działaniami profilaktycznymi chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, także szeroko zakrojoną profilaktykę chorób neurologicznych, tak alby polepszyć HR-QoL pacjentów w starszym wieku. Ponadto zwiększenie dostępności działań redukujących skutki chorób neurologicznych także przyczyni się do zwiększenia odczuwanego poziomu jakości życia.
Jakość życia pogarsza się wraz z wiekiem – jest to istotna korelacja, szczególnie u osób z chorobami przewlekłymi. Nowotwory mają największy negatywny wpływ na HR-QoL. Wyniki orazdalsze prace nad zagadnieniami z użyciem zaawansowanej analizy danych mogą pomóc w lepszym planowaniu opieki zdrowotnej i wsparcia dla pacjentów w różnych grupach wiekowych – dodaje dr inż. Arkadiusz Gaweł, Prodziekan kierunku Analityka danych w biznesie i Analityka biznesowa i Big Data.
Obserwowane zjawisko starzenia się społeczeństwa obliguje państwa do wzmocnienia działań w zakresie polityki zdrowotnej i przeciwdziałania niepełnosprawności wśród osób starszych oraz implementacji działań profilaktycznych pozwalających na zwiększenie poziomu odczuwanej jakości życia u osób powyżej 65 roku życia. Zwiększenie dostępności rehabilitacji, wsparcia psychologicznego dla pacjentów, niejednokrotnie obciążonych wielochorobowością i pozostających osobami samotnymi jest ważne ze względu na istotną zależność między zdrowiem mentalnym, a fizycznym. Pacjent mający wysoki poziom odczuwanej jakości życia w wymiarze mentalnym zwykle lepiej radzi sobie z chorobą, a proces zdrowienia zachodzi szybciej. Podkreślenie znaczenia i konieczność wdrożenia działań psychologicznych, zwłaszcza w grupach pacjentów z przewlekłymi jednostkami chorobowymi, jest szczególnie ważna.
Uwzględnienie wsparcia psychicznego w profilaktyce, ale również implementacja coraz szerszego wsparcia psychologicznego w grupach pacjentów – pozwoli na uzyskanie wyższego poziomu HR-QoL.
Badania te to część dużego opracowania obejmującego analizy różnych czynników determinujących postrzegany poziom HR-QoL wśród pacjentów.
Publikacje badań znajdziesz na Scientific reports Nature oraz na stronie Research in Poland.