W ostatnim tygodniu maja dr Iwona Leonowicz-Bukała (Katedra Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej) i dr Monika Struck-Peregończyk (Katedra Nauk o Polityce i Administracji) gościły na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze. Wzięły udział w międzynarodowej konferencji sekcji Socjologii Zdrowia i Medycyny Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA).
W ramach konferencji naukowczynie z WSIiZ zorganizowały wraz z Alberto Ardissone i Alessią Bertolazzi z Uniwersytetu w Macerata (Włochy), sesję poświęconą zdrowotnym grupom wsparcia online. Sesja cieszyła się dużym zainteresowaniem, przedstawiono 7 referatów, a w dyskusji brało udział blisko 30 badaczy i badaczek z całej Europy, także z Polski.
Organizatorzy sesji przedstawili również własne wyniki analiz porównawczych w Polsce i Włoszech, dotyczących problematyki facebookowych grup online dla chorych na cukrzycę lub ich opiekunów. W referacie pt. Are online health communities filling healthcare institutions’ information gaps? Evidence from Italy and Poland in a study on diabetes management, dr Monika Struck-Peregończyk, dr Iwona Leonowicz-Bukała i prof. Alberto Ardissone zastanawiali się, co problemy zgłaszane przez członków grup mówią nam o lukach w systemach ochrony zdrowia osób chorujących na cukrzycę. Swoje badania na ten temat badacze rozpoczęli w 2020 r. Wnioski sugerują, że pacjenci i ich opiekunowie poszukują w grupach na Facebooku informacji i edukacji, na którą nie ma wystarczająco dużo czasu w gabinecie diabetologa. Problem jest ważny i aktualny, gdyż cukrzyca jest dzisiaj jednym z głównych wyzwań cywilizacyjnych. Tylko w Polsce choruje na nią już ponad 3 mln osób, w tym coraz więcej dzieci na cukrzycę typu 1 o podłożu autoimmunologicznym. Wiele z tych osób tworzy zatem i uczestniczy w internetowych grupach wsparcia, gdzie członkowie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w postępowaniu z chorobą, ale także oferują innym wsparcie emocjonalne czy praktyczne wskazówki.
Warto dodać, że Sekcja Socjologii Zdrowia i Medycyny jest jedną z największych w ramach European Sociological Association. Spotkania jej członków odbywają się co rok w różnych miastach Europy, gromadząc badaczy zajmujących się tematyką społecznych aspektów zdrowia i medycyny.