W ramach Aviation Open Day w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyły się wykłady i prezentacje dla przyszłych studentów zainteresowanych tematyką lotniczą. Wydarzenie zostało zorganizowane stacjonarnie w rzeszowskim kampusie uczelni, jednak część zainteresowanych osób dołączyła do niego także zdalnie przez platformę Webex. Prelegentami byli doświadczeni wykładowcy uczelni, którzy na co dzień pracują w lotnictwie. Całe wydarzenie odbyło się w języku angielskim.

Bardzo prężnie rozwijająca się obecnie branża lotnicza niesie ze sobą wiele możliwości zatrudnienia. Prognozuje się, że rynek lotniczy będzie się stale rozwijał, a większość ekspertów przewiduje, że do 2035 r. liczba pasażerów i towarów transportowanych drogą lotniczą będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie. Raport Boeinga stwierdza ponadto, że wzrost ruchu lotniczego pociągnie za sobą konieczność zatrudnienia lub zastąpienia ponad 8 milionów osób w globalnym lotnictwie w ciągu najbliższych 20 lat. Na Aviation Open Day przyszli studenci, którzy są zainteresowani związaniem swojej zawodowej kariery z branżą lotniczą, mogli zapoznać się ze szczegółową ofertą kierunku Aviation Management, poznając jednocześnie wykładowców WSIiZ.

Praca w sektorze lotniczym to różnorodne ścieżki kariery – w takich obszarach jak: linie lotnicze, porty lotnicze, agencje obsługi naziemnej, kontrola ruchu lotniczego, firmy doradcze, producenci statków powietrznych czy nawet holdingi turystyczne. Naprzeciw wyzwaniom, wiążącym się z rozwojem lotnictwa, wychodzi kierunek Aviation Management – mówiła dr inż. Izabela Cichocka, Prodziekanka Kolegium Zarządzania ds. kierunku Zarządzanie na ścieżkach anglojęzycznych.

Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia Stephana Strobela, który opowiedział o wykorzystaniu dronów i wiążących się z tym wyzwaniach, jak również Tuny Dalaman’a, który dostarczył kandydatom podstawowych informacji nt. funkcjonowania linii lotniczych oraz ekstremalnych pomysłów na „cięcie kosztów” przez przewoźników lotniczych.

Jako ostatnia na scenie pojawiła się Prorektorka WSIiZ ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ. Opowiadała o zjawisku greenwashingu w liniach lotniczych, czyli celowym, zwodniczym wykorzystaniu komunikacji dotyczącej działania firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju. Słuchacze dowiedzieli się, że linie lotnicze nadużywają w promocji swoich usług komunikacji pro-ekologicznej, choć są współodpowiedzialni za zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Kierunek Aviation Management powstał w 2010 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku lotniczego na wyspecjalizowane kadry. Drastycznie rosnąca w tamtym czasie liczba pasażerów i towarów przewożonych drogą lotniczą oraz pozytywne prognozy dotyczące rozwoju lotnictwa, wymuszały na całym świecie potrzebę zatrudniania tysięcy specjalistów. Obecne lotnictwo nie tylko podniosło się z kolan po pandemii Covid-19, ale odnotowuje spektakularne wzrosty w wielu regionach świata. Wielu ekspertów prognozuje, że ten trend zostanie zachowany. Dlatego też to właśnie teraz jest najlepszy moment na postawienie swojego pierwszego kroku w kierunku przyszłej pracy na rynku przewozów lotniczych. Pracy ekscytującej, pełnej wyzwań, ale też doskonale płatnej – mówi Michał Nędza, wykładowca WSIiZ i współorganizator wydarzenia.

Spośród podobnych kierunków na innych uczelniach wyróżnia nas doświadczenie. Przez blisko 15 lat edukowania przyszłych ekspertów lotniczych stworzyliśmy program studiów o doskonałej jakości, realizowany w całości w języku angielskim przez międzynarodowych ekspertów. Zaufało nam już ponad 700 studentów, którzy w większości odnoszą sukces na rynku przewozów lotniczych, a ich historie inspirują obecnych studentów do jeszcze wytrwalszej pracy. Dodatkowo warto wspomnieć o studiowaniu z rówieśnikami z ponad 50 krajów świata – dodaje Michał Nędza.