Studentki i studenci Analityki biznesowej i Big Data, Projektowania graficznego oraz Grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie znaleźli się w gronie 398 stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stypendia otrzymali studenci tylko 10 polskich uczelni niepublicznych. Dziś nasi stypendyści odebrali dyplomy z rąk dr Barbary Przywary, Prorektor ds. Nauczania.
Stypendia przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, sztuki lub sportu otrzymało 398 studentów z całej Polski. Wnioski zostały ocenione przez zespół ekspertów z różnych obszarów naukowych i artystycznych. Do ministerstwa wpłynęło 1,1 tys. aplikacji. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 17 tys. zł. Studenci WSIiZ zdobyli najwięcej, bo aż 5 z 18 stypendiów przyznanych uczelniom niepublicznym. Co więcej, nasza uczelnia, ma w swoim gronie stypendystów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jako jedyna niepubliczna uczelnia wyższa na Podkarpaciu.
W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie stypendium zdobyli:
- Jakub Boratyn – student kierunku Analityka biznesowa i Big Data, studia magisterskie;
- Anna Gacek – studentka na kierunku Analityka biznesowa i Big Data, studia magisterskie;
- Katarzyna Dudzińska – studentka na kierunku Projektowanie graficzne, studia magisterskie;
- Dominik Kamiński – student na kierunku Projektowanie graficzne, studia magisterskie;
- Zuzanna Poplewska – studentka na kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, studia licencjackie.
Jakub Boratyn: „To praca na pełen etat”
Jakub Boratyn na swojej długiej liście osiągnięć może zapisać m.in.: autorstwo i współautorstwo artykułów naukowych, udział w sześciu projektach badawczych oraz wygłoszenie referatu na 14 konferencjach naukowych, w tym także w języku angielskim w Wilnie.
Otrzymał także dyplom za zajęcie 3. miejsca w klasyfikacji europejskiej w międzynarodowym konkursie biznesowym ,,University BOSS”. Stypendium MNiS to dla Jakuba tak naprawdę zwieńczenie pracy, którą wykonuje od pierwszego roku studiów. Gdy dowiedziałem się, że zdobyłem stypendium, byłem w szoku, szczególnie, że w ubiegłym roku odrzucono zarówno moje podanie, jak i odwołanie. Ten sukces dopiero uświadomił mi, jak wiele pracy musiałem włożyć w to, aby osiągnąć poziom, który chciałem – mówi Jakub Boratyn.
Nasz stypendysta swój sukces zawdzięcza także wsparciu dra hab. Tomasza Skicy, prof. WSIiZ, dra Jacka Rodzinki, dr Karoliny Palimąki oraz mgr Michaliny Mróz. To oni, widząc ogromny potencjał Jakuba, pomagali mu rozwijać się naukowo. Już od drugiego semestru studiów jeździłem na konferencje, pisałem artykuły, uczestniczyłem w pracy koła naukowego, byłem również jego liderem – mówi Jakub. – Robiłem to, bo to lubię. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś zdobył takie stypendium w naukach, które go nie interesują, bo droga do niego, to jest jednak praca na pełen etat – dodaje.
Jakub chce, żeby pieniądze ze stypendium pracowały na jego przyszłość – Wydaje mi się, że to w tym momencie jest najbardziej sensowne – uważa stypendysta.
Anna Gacek: „Nie wiedziałam o co chodzi”
Z kolei Anna Gacek może się pochwalić współautorstwem monografii naukowej, udziałem w 7 projektach badawczych oraz wygłoszeniem referatu na 9 konferencjach naukowych. Anna, podobnie jak Jakub, również otrzymała dyplom za zajęcie 3.miejsca w klasyfikacji europejskiej w międzynarodowym konkursie biznesowym ,,University BOSS”. Czy spodziewała się, że zostanie stypendystką? – Tak, bo starała się o to już w ubiegłym roku i doskonale wiedziała co robić, aby osiągnąć teraz swój cel.
Gdy przyszła wiadomość o stypendium, Anna trenowała właśnie jogę. Posłańcem dobrych informacji była jej koleżanka. Gdy zobaczyłam, kto dzwoni, myślałam, że coś się stało, bo było około 21.00. A ona do mnie mówi: „Ania, ty nawet chyba nie wiesz, że jesteś bogatsza”. Nie wiedziałam o co chodzi i ona mnie dopiero uświadomiła, że dostałam stypendium – wspomina Anna.
Stypendystka sukces zawdzięcza swojej ciężkiej pracy oraz wsparciu mentorów: dr Jacka Rodzinki i dr Karoliny Palimąki. Anna zdobyte pieniądze planuje odłożyć na zakup wymarzonego samochodu.
Katarzyna Dudzińska: „Udało się!”
Katarzyna Dudzińska również brała udział w projektach badawczych (dwóch) oraz wygłosiła dwa referaty naukowe. Ponadto jest autorką dzieł „Perception” i „Alethic”. Gdy dowiedziała się, że została stypendystką MNiS, wybiegła przed dom, gdzie znajdowała się jej rodzina z okrzykiem: „Udało się!” Rodzice są ze mnie bardzo dumni i pytają się, kiedy postawię zwycięski obiad – mówi Katarzyna ze śmiechem. Jej przygoda z plakatem, zaczęła się jeszcze zanim poszła na studia. Zawsze lubiłam takie artystyczne tematy, dlatego też dużo projektowałam samodzielnie. Studia oraz dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, dr Mikołaj Birek i dr Iwona Leonowicz-Bukała pomogli mi dopracować mój warsztat, aby był on bardziej profesjonalny – mówi stypendystka z WSIiZ.
Katarzyna część pieniędzy ze stypendium planuje przeznaczyć na wymarzoną podróż do Japonii – Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować to marzenie – mówi.
Dominik Kamiński: „To zbliża się wielkimi krokami”
Dominik Kamiński może się pochwalić autorstwem 14 plakatów, które gościły m.in. na wystawach w Iranie, Argentynie, Włoszech czy Ukrainie. To, że otrzymał stypendium MNiS nie zaskoczyło go. Mówiłem moim bliskim, że to zbliża się wielkimi krokami. Byłem tego trochę pewny – mówi Dominik.
Tę pewność stypendysta zawdzięcza prof. Patrycji Longawie, przy wsparciu której zdobył sporo osiągnięć artystycznych. To one dały mu ogromne szanse na to, aby znaleźć się w elitarnym gronie studentów. Tak naprawdę w świat plakatu wciągnęła mnie pani profesor. To ona na zajęciach opowiedziała nam o takim zjawisku, jak Polska Szkoła Plakatu. Zajęcia z nią pozwoliły mi także odkryć moje główne graficzne inspirację, czyli Karola Śliwkę i Lexa Drewinskiego – dodaje.
Dominik pieniądze, które zdobył dzięki stypendium, planuje wydać na nowy sprzęt, w tym m.in. monitor i tablet graficzny.
Zuzanna Poplewska: „Uwielbiam to robić!”
Zuzanna Poplewska to autorka 9 plakatów, które pojawiły się na wystawach m.in. w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, Estonii, Argentynie, Iranie czy Ukrainie. Zuzanna, podobnie jak Dominik, swój pierwszy plakat zrobiła na studiach, gdzie prowadząca zajęcia zauważyła w niej potencjał i zaproponowała udział w konkursach.
Zuzanna, nim trafiła na WSIiZ, była zaznajomiona z formą plakatu, ale to studia sprawiły, że się w nim zakochała. Uwielbiam to robić, ponieważ jest to coś zupełnie innego od np. digital paintingu czy animacji. Plakat wymaga skupienia, refleksji nad jego przekazem oraz tym, jak to później przedstawić graficznie w prosty sposób – mówi Zuzanna.
Studentka WSIiZ jeszcze nie wie na co wyda pieniądze, które otrzymała w formie stypendium – Wiem jednak, że to będzie przemyślany wydatek – zapewnia Zuzanna.
Prorektor ds. Nauczania: „To prestiżowe wyróżnienie”
Stypendyści dyplomy potwierdzające ich osiągnięcie odebrali z rąk dr Barbary Przywary, Prorektorki ds. Nauczania. Ogromnie cieszy mnie sukces naszych studentek i studentów. To prestiżowe wyróżnienie nie tylko dla nich samych, ale także dla całej społeczności akademickiej. Fakt ten napawa nas dumą i pokazuje, że warto rozwijać swoje pasje, w tym pasje naukowe. Nauka naprawdę jest nie tylko bardzo ważna dziś w świecie zalewanym fakenewsami, ale jest także porywająca. Nasi stypendyści to przykład dla innych – wytrwałości w tym co robią i co lubią. Gratuluję nie tylko im samym, ale także ich mentorom i mentorkom – mówi dr Przywara.
Po oficjalnej części Prorektorka zaprosiła stypendystów do wspólnej rozmowy, gdzie każdy z nich opowiedział o tym, jak dowiedział się o wynikach. Studenci mówili także o swoich sukcesach, które stały się podstawą do przyznania wyróżnień – od licznych wystaw (zarówno krajowych, jak i międzynarodowych), przez aktywność w kołach naukowych i projektach badawczych, aż po publikacje, konkursy i wystąpienia konferencyjne. Nie zabrakło historii o pasji, determinacji oraz wsparciu ze strony rodziny, mentorów i wykładowców.
Dr Przywara zapytała także młodych o ich plany na przyszłość. Wielu z nich zadeklarowało chęć kontynuowania współpracy z uczelnią, w tym też w roli wykładowców. Niektórzy wspominali, że rozważają kontynuację nauki na studiach doktoranckich.
Spotkanie zakończyło się w serdecznej atmosferze. Cieszy nas, że nasi studenci nie tylko odnoszą sukcesy, ale i budują między sobą relacje oparte na współpracy i wzajemnym wsparciu. Trzymamy kciuki za dalsze osiągnięcia i mamy nadzieję na kolejne spotkania – już w nowej roli! – powiedziała Prorektorka ds. Nauczania.
Pełne rozmowy ze stypendystami WSIiZ znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.