Występy taneczne i wokalne, prezentacje strojów oraz warsztaty wypełniły program pikniku integracyjnego międzynarodowej studenckiej społeczności Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W tegorocznym International Day wzięło udział ponad 300 osób, reprezentujących poza Polską takie kraje jak między innymi:  Indie, Ukraina, Zimbabwe, Japonia czy Kazachstan.

Uczestnicy wydarzenia poznali tradycyjne stroje, regionalne tańce i pieśni 7 krajów świata. Na widowni zasiedli studenci i pracownicy WSIiZ, a także przedstawiciele instytucji współpracujących z uczelnią oraz przedstawiciele władz: Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż i Pełnomocniczka Koordynator ds. Społecznych, Kultury i Oświaty Prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Na scenie wystąpił między innymi Munashe Tapiwa Muchedzi z Zimbabwe, student kierunku International Business Management. Moja piosenka była o miłości : o dwóch osobach, które spotykają się nad rzeką i wyznają sobie uczucia. Mężczyzna musi wyjechać, ale nadal utrzymują ze sobą kontakt poprzez listy, pisząc do siebie o wspólnej przyszłości. W Rzeszowie jestem od półtora roku. Kocham Rzeszów, jest bardzo spokojnym i zielonym miastem – mówił po występie.

Taniec o nazwie Jerusalema, wywodzący się z Republiki Południowej Afryki, wykonał z kolei Nashe Mukechi, student kierunku Social Work. Jak ocenia, studia w Rzeszowie to dla niego niesamowity okres w życiu: Środowisko akademickie tutaj jest bardzo dynamiczne i wymagające, oferuje dla studentów wiele możliwości. Spędzam też dużo czasu w samym Rzeszowie, który jest bardzo pięknym miastem. Tylko pogoda bywa dokuczliwa, ale i tak uwielbiam to miejsce.

International Day to nie jest zwykła impreza studencka. Jest to święto studentów międzynarodowych, którzy mając do wyboru setki miejsc i uczelni na całym świecie, wybrali właśnie naszą, czyli Wyższą Szkołę Informatyki i Zarzadzania, oraz nasze miasto, czyli Rzeszów. Tutaj się uczą, pracują, zdobywają doświadczenie i bawią, a także dzielą się z nami tym, co najważniejsze – kulturą, tradycją, wrażliwością i swoją radosną energią – mówi Magdalena Louis, Dyrektor do spraw współpracy i rekrutacji międzynarodowej we WSIiZ.

Kształcenie w środowisku wielokulturowym to szansa także dla studentów z Polski, którzy mają okazję nie tylko do uczenia się otwartości na świat i poznawania innych kultur, ale także wykorzystywania języka angielskiego w praktyce – podkreśla z kolei dr Barbara Przywara, Prorektorka WSIiZ ds. Nauczania.

WSIiZ w programach kształcenia oferuje na różnych kierunkach zajęcia łączone dla studentów kształcących się w języku angielskim i polskim, by tworząc wspólne projekty ćwiczyć umiejętności językowe z wykorzystaniem specjalistycznego słownictwa i w międzynarodowych zespołach. To okazja do uczenia się w praktyce tego, co dziś jest powszechne na rynku pracy, czyli właśnie pracy w bardzo różnorodnych zespołach pracowniczych. Dodatkowo nasi studenci z zagranicy, dla których język angielski jest językiem ojczystym, zapraszani są do współprowadzenia lektoratów z języka angielskiego. To pozwala na praktyczne ćwiczenie języka w swobodnej atmosferze – mówi dr Barbara Przywara.

W roku akademickim 2023/2024 studia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozpoczęło 1400 osób z zagranicy. Są wśród nich studenci z Ukrainy, Kazachstanu, Indii, Tadżykistanu, Zimbabwe, Iranu, Indonezji, USA, RPA czy Turcji. Studenci międzynarodowi studiują najczęściej Zarządzanie lotnictwem (Aviation Management), Zarządzanie biznesem międzynarodowym (International Business Management), Informatykę (Computer Science), Pielęgniarstwo (Nursing) i Pracę Socjalną (Social Work).