21-23 czerwca w Rzeszowie odbędzie się 14. edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury.
To kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy.

WK ESK, czyli największy i najbardziej zróżnicowany pod względem programu festiwal na Podkarpaciu

WK ESK to festiwal, który co roku przyciąga do Rzeszowa tłumy mieszkańców regionu oraz turystów. Odbywa się już po raz czternasty, a od 2013 roku jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego  środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). Jego atutem jest jego interdyscyplinarność – w programie WK ESK 2024 znajdą się wydarzenia związane ze sztuką wizualną, muzyką, tańcem, teatrem i nie tylko.

Koncert Główny – Koncert Otwarcia + Koncert Kolektywów

Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków 21 czerwca o godz. 20:00. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Kathię – utalentowaną artystkę młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku! Ma dopiero 21 lat, ale z muzyką związana jest od dzieciństwa. Komponuje, pisze własne teksty, produkuje swoje utwory i reżyseruje do nich klipy. Jej muzyka jest skupiona, kameralna, z wyrazistym, niekiedy mrocznym nastrojem. Kathia zwykle akompaniuje sobie na fortepianie lub gitarze, wzbogacając proste kompozycje o bogatą przestrzeń elektroniczną.

Artystka zadebiutowała w 2019 roku EPKĄ “Town” w estetyce z pogranicza soul’u, która szybko stała się płytą tygodnia portalu Onet. Jesienią 2023 skończyła pracę nad pierwszym albumem “przestrzeń”, a w styczniu 2024 została nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie. Jej twórczość została doceniona przez Spotify – w listopadzie Kathia została ambasadorką programu Spotify Equal, programu promującego równość w branży muzycznej.

Nieodłącznym elementem Koncertu Głównego jest koncert kolektywów, czyli duetów polskich i zagranicznych artystów. Podczas WK ESK 2024 w parku Sybiraków wystąpią: PAWEŁ DOMAGAŁA / GIZMO VARILLAS, L.U.C. & REBEL BABEL ENSEMBLE / ANTYTILA, TOMASZ MAKOWIECKI & LUBOMYR MELNYK, KASIA LINS & PALINA.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Estrada Rzeszowska.