Zrównoważony rozwój to sformułowanie, które ostatnio jest spotykane coraz częściej. W mediach przewijają się liczne frazy związane z tą dziedziną, jednak co one właściwie znaczą? Gdy zapytamy, niewiele osób będzie w stanie je wyjaśnić. Dlatego przychodzimy Ci z pomocą!

zrownowazony rozwoj w gospodarce poznaj kierunek

zrownowazony rozwoj w gospodarce poznaj kierunek

Czym jest zrównoważony rozwój?

Wpisując w wyszukiwarkę Google „co to jest zrównoważony rozwój”  najczęściej znajdujemy cytat z raportu Nasza wspólna przyszłość Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 roku:

Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.

Taka jest właśnie koncepcja zrównoważonego rozwoju – żyjąc jako ludzie, rozwijając się jako społeczeństwo, rozwijając gospodarkę, powinniśmy wykorzystywać zasoby naturalne Ziemi w takim zakresie, aby mogły się odtworzyć, by nasze dzieci i wnuki mogły korzystać z nich tak, jak my to robimy. Co te ładnie brzmiące zdania oznaczają w praktyce?

kobieta i mężczyzna, pracujący w laboratorium zrównoważonego rozwoju

Codzienne wybory, działania firm i środowisko naturalne

Tak naprawdę wpływamy na środowisko codziennie, wykonując dziesiątki prostych czynności, czasem jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Piorąc, wylewamy wodę do kanalizacji, która potem spływa do rzek i oceanów, a wraz z nią miliony cząstek mikroplastiku z kupionego niedawno ubrania trafia do organizmu ryb.

Wyrzucając do kosza resztkę przeterminowanego lekarstwa dajemy początek jej wędrówce na wysypisko, a stamtąd do gleby, która niszczona przestaje być dobrym podłożem dla roślin.

Każdy nasz codzienny wybór wpływa na środowisko przyrodnicze. Podobnie jest z działalnością firm – to, skąd sprowadzają materiały do produkcji, w jaki sposób produkują, co robią z odpadami, ile zużywają energii i wody, ile emitują CO2 – wszystko to ma dla środowiska ogromne znaczenie.

ekspertka w dziedzinie zrównoważonego rozwoju

Środowisko i klimat w głębokim kryzysie

Według Koncepcji Granic Planetarnych stabilne warunki życia na Ziemi tworzy 9 obszarów:

  1. klimat,
  2. integralność biosfery,
  3. zmiany w ekosystemach lądowych,
  4. obieg azotu i fosforu,
  5. zakwaszenie oceanu,
  6. stan warstwy ozonowej,
  7. zmiany w zasobach wody słodkiej,
  8. zanieczyszczenie atmosfery aerozolem,
  9. obecność nowych substancji w środowisku.

Najczęściej zwracamy uwagę na ocieplenie klimatu, ale zdegradowane środowisko naturalne jest równie wielkim problemem. Niszczy je:

  • rolnictwo przemysłowe
  • przemysłowa hodowla zwierząt,
  • wydobycie paliw kopalnych,
  • przemysł chemiczny i odzieżowy
  • i wiele innych gałęzi działalności gospodarczej człowieka.

Co możemy zrobić, żeby zatrzymać degradację środowiska? Jaki ma plan świat, Europa i Polska?

O tym przeczytasz w naszych następnych artykułach: Zrównoważony rozwój w polityce światowej oraz Zrównoważony rozwój potrzebuje kompetentnych pracowników.

zrownowazony rozwoj w gospodarce poznaj kierunek

zrownowazony rozwoj w gospodarce poznaj kierunek