Raportowanie zrównoważonego rozwoju już jest obowiązkiem dla części przedsiębiorstw, ponadto rośnie świadomość biznesu, że jest współodpowiedzialny za ocieplenie klimatu i degradację środowiska. To wszystko sprawia, że zrównoważony rozwój biznesu staje się wymogiem czasów.

Zrównoważony rozwój – rosnący zielony rynek pracy

Firmy zaczynają poszukiwać specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju, menedżerów ds. ESG, dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju czy konsultantów ds. środowiska. W zapotrzebowaniu przewija się już nie tylko zrównoważony rozwój w gospodarce, ochrona środowiska, ale też zrównoważone łańcuchy dostaw, zrównoważony rozwój miast i regionów, zielone finanse, zrównoważony marketing czy zrównoważony rozwój transportu. Tworzy się na naszych oczach rynek pracy, który w najbliższych latach będzie sukcesywnie rósł. Do 2030 roku będzie on oferował w Unii Europejskiej 24 miliony miejsc zatrudnienia dla specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju, a według raportu International Renewable Energy Agency w roku 2050 aż 122 milionów miejsc pracy na całym świecie. W Polsce branżą, w której jest prognozowany szczególnie duży (11%) wzrost miejsc pracy w tym obszarze jest transport i gospodarka magazynowa.

Zrównoważony rozwój – studia dla lepszej przyszłości

WSIiZ kształcąc w zakresie zrównoważonego rozwoju, odpowiada na potrzeby rynku pracy. Nasi absolwenci kierunku Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce  będą mieli wiedzą na temat środowiska i wpływu na nie działalności człowieka, po to, by rozumieć, jak przekształcać biznes na prośrodowiskowy. Będą także posiadali twarde kompetencje potrzebne w biznesie – od tworzenia strategii zrównoważonego rozwoju, przez koordynację jej wdrażania, raportowanie ESG, komunikację firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Będą potrafili tworzyć i realizować projekty we współpracy z różnymi działami, ponieważ zrównoważony rozwój firmy to wspólne przedsięwzięcie. Przykładem może być współpraca z działem HR, który angażuje pracowników firmy w działania na rzecz ochrony środowiska, albo współpraca z działem administracji w celu ograniczenia zużycia papieru, czy plastiku, czy z działem logistyki na rzecz redukcji emisji CO2. Wybierając odpowiednią specjalność będą mogli zgłębiać z takie tematy, jak zrównoważone rolnictwo, nowe technologie w zrównoważonym rozwoju, czy zielone finanse.

Studia Zrównoważony rozwój i środowisko I stopnia i Zrównoważony rozwój w gospodarce II stopnia to unikalna szansa na satysfakcjonującą, rozwojową pracę, która równocześnie daje poczucie sprawczości. To już nie tylko wkład w ochronę środowiska przez zmianę swoich codziennych nawyków, ale wkład w zieloną transformację firm, które mogą produkować i świadczyć usługi w przyjaźni ze środowiskiem. Myśląc czym jest zrównoważony rozwój w biznesie, można więc dodać: ekorozwój, ochrona zasobów środowiskowych, rozwój prośrodowiskowy.