Ruszyła druga edycja konkursu Biennale im. prof. Józefa Szajny, którego organizatorem jest Katedra Grafiki Komputerowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Celem konkursu jest twórczy dialog z dorobkiem Szajny oraz promocja dokonań artystycznych studentów Uczelni. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Dialog z Mistrzem Józefem Szajną.

W konkursie mogą wziąć udział studenci każdego roku studiów kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Projektowanie graficzne we WSIiZ (w roku akademickim 2023/2024 – zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym), a ponadto absolwenci kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz Dziennikarstwo i komunikacja społeczna ze specjalnością Grafika komputerowa z dwóch lat poprzednich.

Uczestnicy konkursu mogą sięgnąć po dowolny rodzaj grafiki czy fotografii – każde z rozwiązań jest akceptowalne i nie ma ograniczenia do formy dzieła, koloru czy techniki. Prace graficzne i fotograficzne powinny oddać idee hasła tegorocznej edycji – Dialog z Mistrzem Józefem Szajną. Uczestnicy mogą wziąć pod uwagę życiorys artysty, konkretne dzieło, które zostanie zinterpretowane w formie dialogu z Mistrzem czy całokształt twórczości. Praca może przyjąć również formę memoriału.

Prace należy wysłać na adres e-mail: plongawa@wsiz.edu.pl. Wymiar prac to 100×70 cm pion lub poziom 300dpi.

Komisja Konkursowa w składzie: dr hab. Patrycja Longawa, prof. WSIiZ – przewodnicząca jury, dr Gabriela Piechnik-Czyż, dr Krzysztof Groń, dr Mikołaj Birek, mgr Paulina Dębosz oraz eksperci spoza Uczelni: dr hab. Tomasz Broda, prof ASP Wrocław, i dr hab. Peter Javoric, prof. ASP Kraków, – dokona wyboru jednej najlepszej pracy oraz (jeśli poziom prac będzie na to wskazywał) przyzna 3 równorzędne wyróżnienia honorowe. Wybrane prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy pokonkursowej, której celem będzie przedstawienie zarówno twórczości studentów jak i oddanie hołdu profesorowi Józefowi Szajnie.

Komisja Konkursowa przyzna nagrodę finansową dla autora najlepszej pracy w wysokości 2 000 zł oraz nagrodę finansową dla autorów 3 wyróżnień honorowych (wartość jednego wyróżnienia wynosi 1 000 zł).

Czas trwania Konkursu:

• Od 25.10.2023 r. do 15.06.2024 r. – zgłaszanie prac konkursowych,
  • 22 czerwca 2024 r. – ocena prac konkursowych przez Komisję Konkursową,
  • Inauguracja roku akademickiego 2024 r. – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

W I edycji Biennale im. prof. Józefa Szajny zgłoszonych zostało prawie 70 prac, a 30 z nich zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej. I miejsce zdobyła Anastasiia Vasyliuk, wyróżnienia powędrowały do Olafa Żuka, Kamila Karnasa oraz Edyty Musiał. Hasło konkursowe poprzedniej edycji brzmiało: „Józef Szajna – artysta wszechstronny”.

Prof. Józef Szajna (ur. 13 marca 1922 w Rzeszowie, zm. 24 czerwca 2008 w Warszawie) – jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Artysta wszechstronny i oryginalny, podejmujący w swojej sztuce najtrudniejsze tematy związane ze śmiercią i cierpieniem, ale również z wolą życia. W młodości był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie, gdzie głodował i był torturowany, a w wieku 21 lat Niemcy wydali na niego wyrok śmierci. Józef Szajna zajmował się zarówno teatrem, jak i sztukami plastycznymi. W teatrze największą rolę przyznawał ekspresji wizualnej i scenografii. Do historii polskiego teatru przeszły między innymi jego spektakle: „Akropolis”, zrealizowane wraz z Jerzym Grotowskim w Teatrze 13 Rzędów w Opolu, oraz „Replika” i „Dante”. Prof. Józef Szajna był także wykładowcą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, prowadził dla studentów zajęcia między innymi z wiedzy o teatrze i sztukach plastycznych.