Wobec zmian klimatycznych nie jesteśmy bezradni, a każda i każdy z nas może przyczynić się do zmian na lepsze! Taki wniosek płynie z pierwszego zorganizowanego w Rzeszowie spotkanie TEDx Countdown. Temat spotkania brzmiał „Klimat to ludzie”.

Nie tylko politycy, duże koncerny czy instytucje mają wpływ na stan środowiska i zmiany klimatyczne, taki wpływ mają również pojedyncze indywidualne osoby. Podstawa to zarówno świadomy udział w wyborach i wspieranie odpowiedzialnych kandydatów, jak i codzienne nawyki konsumenckie. Znaczenie mają: zwykłe zakupy w sklepie, rodzaj diety, wybór środka transportu czy nawet codzienna komunikacja poprzez e-maile – przekonywali prelegenci, którzy wzięli udział w TEDx Rzeszów Countdown.

Zmiany klimaty dotyczą już każdego obszaru naszego życia. Rozwój boreliozy w Polsce to obecnie spory problem zdrowia publicznego – a wynika właśnie z przemian klimatu. Z kolei zanieczyszczenia pyłem 2,5 pm oznaczają coraz  więcej przypadków demencji – mówił  prof. Paweł Januszewicz, Kierownik Katedry Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej, wieloletni dyrektor Instytutu – Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Profesor, dziadek dziewięciorga wnucząt, postawił w swoim wystąpieniu pytanie: „Czy klimat zabije nasze wnuki?”  i podkreślał, że negatywne konsekwencje zanieczyszczeń i zmian klimatu dużo mocniej oddziałują na organizmy dzieci niż dorosłych.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Menedżer i aktywista Błażej Miernikiewicz zwracał uwagę, że działać trzeba natychmiast, i że już teraz dysponujemy wieloma narzędziami, które mogą nam mocno ograniczyć niekorzystne trendy. Niestety, często o nich zapominamy lub w ogóle nie mamy świadomości ich istnienia. Przykład? Aż 1/3 szkół wizytowanych przez Miernikiewicza nie posiada termostatów, które pozwalają znacznie ograniczyć nakłady na ogrzewanie. Aktywista opowiedział także o skuteczności działaczy klimatycznych z Wrocławia, dzięki którym Rada Miasta po przyjęciu dokumentu pn. Alarm klimatyczny musi brać pod uwagę konsekwencje klimatyczne każdej podejmowanej przez siebie uchwały.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Dr Maciej Ryś z WSIiZ, założyciel i lider Smogathonu, globalnej inicjatywy zwalczającej zanieczyszczenie powietrza za pomocą technologii i innowacji, podawał skuteczności działań na rzecz klimatu. Prelegent podkreślił między innymi, że niemal nie mówi się już dziś o dziurze ozonowej – powodem jest to, udało się zatrzymać jej powiększanie i jest szansa, że dziura ta zniknie zupełnie.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Fizyczka dr Joanna Remiszewska Michalak skupiła się na zagadnieniu odpowiedzialności za nasze nawyki konsumenckie i wyrażaniu potrzeb, na które następnie odpowiada biznes tworzący nowe produkty oraz usługi. Dr Remiszewska-Michalak podawała też wielkości śladu węglowego odpowiadającego różnym aktywnościom, w tym chociażby tak niewinnych – wydawałoby się – czynności, jak wysyłanie dużych maili z załącznikami.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Martyna Łuszczek, ubiegłoroczna maturzystka i koordynatorka analiz potrzeb uczniów w edukacji w Instytucie Badań Edukacyjnych w błyskotliwym wykładzie o mikroplastiku pokazała słuchaczom olbrzymią plamę śmieci na Pacyfiku (która jest 5 razy większa niż wynosi powierzchnia Polski!) oraz wyjaśniła, gdzie mikroplastik się znajduje.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Dr inż. Krzysztof Sornek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie poruszył temat efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w sektorze budownictwa mieszkalnego. Jak zaznaczył, efektywność energetyczna to nic innego jak oszczędzanie energii, a pomóc w tym może na przykład …komin słoneczny!

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Ilona Biedroń, wiceprezeska Fundacji Hektary Dla Natury skupiła się na wodzie i zwróciła uwagę, że brak wody w rzekach dziś to skutek wielu dekad ułatwiania rzekom odpływu, odwadniania dolin oraz uszczelniania zlewni. Wiele miejsca prelegentka poświęciła także torfowiskom, które: zajmują obecnie 3% powierzchni kontynentów, a zmagazynowane jest w nich dwa razy więcej węgla niż sumarycznie we wszystkich lasach Ziemi – przy czym lasy pokrywają ok. 30 % powierzchni kontynentów.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Aktywistka klimatyczna Dominika Lasota w swoim wystąpieniu poruszyła temat koniecznych zmian w obszarze paliw kopalnych. Jak podkreśliła, muszą być to zmiany na szczeblu systemowym, dlatego tak ważnym jest, aby w wyborach wybierać takich kandydatów, którzy rozumieją to wyzwanie i dają gwarancje, że będą się nim zajmować.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

Piotr Pietras, przedsiębiorca i manager wywodzący się z branży technologicznej, omówił temat efektu cieplarnianego jako destabilizacji klimatycznej. Jednym ze sposobów na jej ograniczenie jest uprawa konopii siewnej, która ma szerokie zastosowanie i jest ciekawa pod kątem właściwości ekologicznych. W porównaniu do lasów pochłania około 25% ton CO2 (lasy pochłaniają 6% ton CO2) i nadaje się do ścięcia już po roku. Natomiast jedno drzewo w lesie nadaje się do ścięcia po 35 latach – tłumaczył prelegent. I dodawał, że można się spodziewać, że jedna trzecia wszystkich aktywów zarządzanych przez fundusze inwestycyjne będzie wspierała zielone technologie.

Całość wystąpienia dostępna TUTAJ.

TEDxRzeszow Countdown został zrealizowany  na podstawie licencji, którą posiada Łukasz Bis – Dyrektor Centrum Innowacji i Wzornictwa Praktycznego WSIiZ, organizator konferencji Internet Beta, natomiast ​Organizatorem TEDxRzeszow Countdown była Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta Rzeszowa, Delloitte, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Autorzy zdjęć: Piotr Kordyś, Blue Cherry Studio, Konrad Kmiecik, Magdalena Kosidło.