Yevhenii Shulha, student I roku Grafiki komputerowej i produkcji multimedialnej, otrzymał nagrodę główną w konkursie Wytwórni Filmów Oświatowych na najlepszy projekt plakatu przyrodniczego filmu dokumentalnego pt. „Trwanie”.
Zawsze zawsze marzyłem o zrobieniu plakatu do filmu – mówi pochodzący z Ukrainy Yevhenii Shulha. Pomysł na plakat przyszedł mi do głowy niemal od razu, ale na samym początku miałem co najmniej 3 koncepcje, które udało mi się zrealizować. Ostatecznie spodobała mi się tylko jedna. Proces tworzenia plakatu zajął mi 4-5 godzin. Jego podstawę wykonałem w programie Blender 3D, a następnie udoskonaliłem w Photoshopie – opowiada student. Do stworzenia tego plakatu podszedłem z dość nietypowym i ciekawym pomysłem. Proces jego tworzenia sprawił mi wiele przyjemności, wydał mi się pasjonującym sprawdzianem, który udało mi się zdać, z czego niesamowicie się cieszę. Dziękuję organizatorom i uczelni za umożliwienie mi udziału w tak ciekawym konkursie i mam nadzieję, że będę mógł nadal tworzyć tak wspaniałe obrazy i doskonalić swoje umiejętności – dodaje Yevhenii Shulha.
Co przedstawia zwycięski plakat?
Zdaniem autora do stworzenia plakatu filmowego potrzebne są nam dwie umiejętności: analiza idei filmu oraz poprawne przedstawienie tej idei z uwzględnieniem wszystkich zasad wizualizacji. Po obejrzeniu filmu „Trwanie” wyróżniłem sobie trzy główne tematy: przyrodę, dzieciństwo, zjawiska paranormalne. W rezultacie bardzo łatwo połączyłem je w jedną ogólną ideę czyli odległość współczesnych ludzi od natury i zawartej w niej magii. Naszą naturę symbolizuje „Drzewo Życia”. Jeśli przyjrzymy się uważnie, serce bije w korze. Jest już jednak dość małe i ledwo walczy – tak jak przyroda, która jest coraz bardziej zabijana przez ludzkość każdego dnia. Ale samo drzewo trzyma się mocno skały i nie zamierza tak łatwo się poddać – mówi Yevhenii Shulha.
Cała kompozycja jest daleko poza chmurami, daleko od ludzkiego życia i ludzkich myśli. Niestety, kiedy dorastamy, stajemy się coraz bardziej przywiązani do siebie, do naszej rodziny, do naszych przyjaciół. Przestajemy myśleć o tym, co nas otacza, jaką cenę świat płaci za to, by nas wykarmić. Nie boimy się już strasznych potworów ukrywających się pod naszym łóżkiem czy w szafie. Straszne historie wydają nam się zabawną fikcją, a ludzie, którzy udowodnią, że widzieli coś mistycznego, są postrzegani jako szaleńcy. Wraz z nią natura wyniosła nasze dzieciństwo w przestworza, w postaci małej ogrodowej huśtawki. Pamiętam, że długo się zastanawiałem, czy dodać ten element czy nie, ale w rezultacie obudziłem się w środku nocy, włączyłem komputer i szybko zrobiłem model właśnie tej huśtawki w 3D. Nie powinniśmy postrzegać tych wszystkich refleksji jako długiego i nudnego procesu. Jest to raczej chwilowa idea, którą trudno od razu wyjaśnić słowami – dodaje autor.
Wytwórnia Filmów Oświatowych (WFO) jest producentem filmowym łączącym wieloletnią tradycję i nowoczesność. Dorobek Wytwórni to ponad 4500 filmów obejmujących różne obszary tematyczne. Wiele z niech zaliczanych jest dziś do klasyki filmu polskiego. Obrazy wyprodukowane w Wytwórni zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. WFO pełni swą misję nieprzerwanie od lat czterdziestych XX wieku, niezmiennie pod tym samym adresem przy ulicy Kilińskiego 210 w Łodzi.