Potrzebie nowego zdefiniowania stosunku pracy i rozgraniczenia roli pracownika i przedsiębiorcy w kontekście funkcjonowania platform internetowych poświęcony został projekt badawczy realizowany przez naukowców z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz z Universidade Católica Portugesa (Faculdade de Direito, Porto).
W dniach 25-28 września 2022 r. polscy i portugalscy naukowcy poszukiwali rozwiązań regulacyjnych kluczowych problemów gospodarczych i społecznych związanych z funkcjonowaniem elektronicznych platform sprzedaży usług. Inicjatywy legislacyjne w tym obszarze podejmowane są zarówno przez instytucje Unii Europejskiej, jak i przez ustawodawców krajowych. Dotąd jednak nie udało się znaleźć rozwiązań, które satysfakcjonowałyby wszystkich partnerów społecznych i interesariuszy. Ważnym kontekstem sytuacji „pracowników” /usługodawców pozostających w relacjach z platformami pozostaje ochrona praw człowieka i praw pracowniczych, w tym m.in. prawa do zrzeszania się. Działalność platform gromadzących wielu usługodawców i standaryzujących do pewnego stopnia ich aktywność rynkową może być postrzegana jako zagrożenie dla mechanizmu konkurencji i całego spektrum praw konsumentów.
Program wizyty przedstawicielek uczelni portugalskiej w Polsce dotyczy wspólnych warsztatów metodologicznych, dyskusji roboczych, wizyty studyjnej w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz seminarium naukowego pt. „Competition law and labour law concerns in digital era”, które zostało zorganizowane w dniu 26 września 2022 r. we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych PAN.
Pobyt portugalskich naukowców w Polsce odbył się w ramach projektu pt. ‘Semi-workers and semi-competitiors? Interplay of competition and labour law in times of “platformisation”’, realizowanego pod auspicjami programu “Wspólne projekty badawcze NAWA między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską”, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (umowa BPN/BPT/2021/1/00030/U/00001).