Przez cały semestr letni wykłady i konwersatoria (czyli zajęcia prowadzone w większych grupach) będą realizowane zdalnie. Wyjątkiem jest kierunek Pielęgniarstwo, na którym ze względu na odrębne przepisy (standardy kształcenia), tylko wybrane wykłady mogą być realizowane w ten sposób.
Decyzję o zmianie zasad realizacji zajęć podjęły Władze Uczelni biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację epidemiologiczną oraz najnowsze prognozy Ministerstwa Zdrowia. Według nich szczyt piątej fali zachorowań jest przewidywany w połowie lutego, czyli pokryje się z terminem uruchomienia semestru letniego.
Co do innych form zajęć niż wykłady i konwersatoria nie można w tym momencie przesądzić, jak będzie wyglądała realizacja całego semestru letniego. Minister Edukacji i Nauki nie wprowadził do tej pory przepisów, które uprawniałyby uczelnie do przejścia w szerszym zakresie na kształcenie zdalne, jednak ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce daje uczelniom możliwość realizacji części zajęć dydaktycznych w trybie kształcenia zdalnego. Dlatego w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Społeczności Akademickiej WSIiZ Władze Uczelni podjęły decyzję, że zajęcia zostaną tak zaplanowane, aby w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej możliwa była zmiana formuły ich realizacji.
Na większości kierunków studiów semestr letni rozpocznie się zdalnie, ale od kwietnia (jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli) Uczelnia przejdzie na kształcenie hybrydowe, tj. wykłady i konwersatoria zdalnie, a pozostałe zajęcia tradycyjnie.
Zasady realizacji zajęć będą się jednak różnić między kierunkami, tj.:
- Dla większości kierunków studiów zajęcia, które muszą zostać zrealizowane tradycyjnie zostaną zaplanowane w harmonogramie dopiero od kwietnia. Realizacja pozostałych zajęć (które mogą być realizowane zdalnie) rozpocznie się od początku semestru i w marcu będzie zaplanowana zdalnie. Od kwietnia wszystkie te zajęcia zostaną zaplanowanie tradycyjnie (w salach), tak aby możliwe było przejście na zajęcia tradycyjne, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli.
- Ze względu na wspomniane przepisy regulujące kształcenie na kierunku Pielęgniarstwo, na tym kierunku studiów zdalnie realizowane będą tylko wybrane wykłady, a pozostałe zajęcia dydaktyczne od początku semestru będą realizowane tradycyjnie, z zachowaniem wymogów sanitarnych.
- W przypadku pozostałych kierunków realizowanych w ramach Kolegium Medycznego oraz wybranych grup na ścieżkach anglojęzycznych zajęcia, które muszą zostać zrealizowane tradycyjnie zostaną zaplanowane w harmonogramie już od początku semestru i będą realizowane z zachowaniem wymogów sanitarnych. Realizacja pozostałych zajęć (które mogą być realizowane zdalnie) też rozpocznie się od początku semestru i w marcu będzie zaplanowana zdalnie. Od kwietnia wszystkie te zajęcia zostaną zaplanowanie tradycyjnie (w salach), tak aby możliwe było przejście na zajęcia tradycyjne, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli.
Sytuacja pandemiczna nadal jest trudna, ale dzięki wspólnemu wysiłkowi działalność Uczelni nadal może być efektywna – podkreśla dr Wergiliusz Gołąbek, Rektor WSIiZ: Szanowni Państwo, czekają nas wszystkich kolejne miesiące wyzwań związanych z kształceniem w czasach pandemii. Do tej pory jednak, dzięki zaangażowaniu Wykładowców i konstruktywnej postawie Studentów, nasza Uczelnia realizowała swoją dydaktyczną misję, skutecznie kształcąc i oferując edukację na możliwie najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że będzie tak nadal.
Władze Uczelni uważnie śledzą rozwój sytuacji epidemicznej w kraju oraz komunikaty i decyzje wydawane przez Ministra Edukacji i Nauki. Jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie, to końcem marca podjęta zostanie decyzja o przedłużeniu realizacji zajęć zdalnych o kolejny miesiąc, Władze WSIiZ mają jednak nadzieję, że najpóźniej od maja Uczelnia przejdzie na kształcenie hybrydowe (wykłady i konwersatoria zdalnie, a pozostałe zajęcia tradycyjnie). Tak jak w poprzednich semestrach zajęcia zdalne będą odbywały się w czasie rzeczywistym (w trybie synchronicznym zapewniającym bezpośredni kontakt studentów z wykładowcą) z wykorzystaniem narzędzia Cisco Webex Meetings.